Gazeteciler O Kara Günü Anlattı

0

Samsunspor’un yaşadığı elim kazada yani 20 Ocak 1989 tarihinde gazeteci İsmail Başaran, Davut Aktaş ve Yunus Kılıç, yaygın basının Samsun bürolarında görev yapıyorlardı. Bugün Halk Gazetesi’nin çatısı altında buluşan usta isimler, kaza gününü böyle özetledi.

KARABULUTLAR KAPLAMIŞTI
“Tarih 20 Ocak 1989. Saat 10.20 sıraları. MİLHA Samsun Bürosu’nda şef İsmail Başaran, muhabir Yunus Kılıç ve konuk HHA muhabiri Davut Aktaş, çay içip sohbet ediyoruz. Camdan dışarı baktığımız da içimizi bir korku kaplıyor. Samsun’un üzerin adeta simsiyah bir örtü kaplamıştı. Bu görüntü yanında alışılmışın dışında art arda patlayan gök gürültüsü korkumuzu zirveye taşıyordu.

TELEFONLAR GELMEYE BAŞLADI
O ana kadar böylesine korkutucu bir hava ve gök gürültüsü yaşamamıştık. Havanın sonunda büyük bir fırtınanın çıkmasını beklemeye başlamıştık. Bu arada vatandaşlardan gelen ‘Samsunspor kaza mı geçirdi’ telefonları iyice huzurumuzu kaçırmıştı. Yaşadığımız havadan ve gelen istihbarat telefonlarından nefes bile almaktan korkar hale gelmiştik.

BİR TÜRLÜ İNANMAK İSTEMEDİK
Fırtına, kasırga veya afet beklerken, 20 dakika sonra Havza’dan gelen bir telefon, korkumuzu derin bir acı ve gözyaşına bırakmıştı. Duyduğumuza inanamıyorduk, kulübü, emniyeti, trafiği telefon yağmuruna tutmuştuk. Havza’daki arkadaşlarımız ile telefonu hiç kapattırmıyorduk. Rahmetli Abdullah Uyaroğlu ağabeyimizin “Feci bir kaza, arkadan gelen Çarşambaspor kafilesinin futbolcuları şu anda yaralıları hastaneye taşıyor” sözü, o kararan gök yüzünü adeta başımıza indirmişti.

DONUP KALMIŞTIK
Gerçek ortaya çıkınca sanki boğulurcasına ağlıyorduk. Haber mi takip edeceğiz, resim mi bulacağız şaşırıp kalmıştık. Robot gibi olmuş, donup kalmış, genel merkezin talimatı ile yapılması gerekeni yapıyorduk. Biz bu üçlü olarak o acıyı en derinden yaşadık. 32 yıldır da yaşamaya devam ediyoruz. Futbol şehitlerimize Allah’tan rahmet, o elim kazayı yaralı atlatan futbolculara ve Samsunspor camiasına tekrar baş sağılığı diliyoruz.”

Duayen gazeteciler İsmail Başaran, Davut Aktaş ve Yunus Kılıç, Halk Gazetesi’nde bir aradalar.

Tarihinin en başarılı dönemlerini yaşayan Samsunspor’un 20 Ocak 1989 yılında yaşanan elim kazanın üzerinden tam 32 yıl geçti. Malatyaspor deplasmanına giderken Havza yolunda geçirilen trafik kazasında Teknik Direktör Nuri Asan, futbolcular Muzaffer Badalıoğlu, Zoran Tomiç ve Mete Adanır ile otobüs şoförü Asım Özkan hayatını kaybetmişti. Bu kaza Türk futbol tarihine kara bir gün olarak yazıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz