Fuat Köktaş: Tarım Seferberliği Başlıyor

0

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli başkanlığında video konferans yoluyla gerçekleştirilen ‘Söz Sizde Tarım Orman Buluşmaları’ adlı toplantıda konuştu.

Vekil Köktaş, “Özellikle koronavirüs salgını sonrası tarım ve hayvancılığın öne çıkacağı aşikardır. Bu noktada Samsun, Çarşamba ve Bafra Ovalarıyla önemli bir lokasyona sahiptir. Türkiye’mize yetecek kadar ürünleri üretecek bir bölgedeyiz” dedi.

TARIMDA PROEJELER YOLDA
“Samsun’da tarım ve hayvancılık, Türkiye’nin gıda sektörüne hizmet edecek, ihracatını arttıracak önemli bir şehir olarak görüyoruz” diyen AK Partili Fuat Köktaş, şöyle konuştu; “Özellikle sulama sistemlerinin bir an önce devreye alınması önemlidir. Bölgemiz maalesef coğrafi konum olarak sel felaketlerinde ağır yükünü ve tahribatını yaşıyor. Bunun için taşkınları önlemek için açık kalan drenaj kanallarının ıslah çalışmalarının tamamlanması yönünde yapılacak etüt ve proje çalışmalarının da bir an önce hayata geçirilmesi özellikle Çarşamba, Salıpazarı, Terme ve Ayvacık ilçelerimiz için önem arz ediyor. Bunun içinde gündeme getirdiğimiz Salıpazarı Barajı hem sulama hem de taşkın koruma açısından önemli olduğunu ifade etmek istiyorum.

KENEVİR VE TEKSTİL KENT
Ayrıca, tarımda çeşitliliğin arttırılmasına yönelik kenevir üretiminin yüzde 85’inin Samsun’un Vezirköprü ilçemizde yapılması ilimiz adına da çok önemlidir. Bunun yanında kenevirin, sanayi endüstrisi açısından da desteklenmesi gerekmektedir. Bakanlığımız bunun çalışmasını da yürütmektedir. Çarşamba da kurulan Tekstil Kent için TDK’ya 13 proje sunulmuş olup, 5 proje onaylanmış, 8 proje de onay aşamasındadır. Bu koronavirüs salgını sürecinde görüyoruz ki; bir takım tıbbi malzeme üretiminde, tekstil kent projesi önemli bir açığı da kapatmış olacaktır. Çarşamba’mızdaki bu projemiz bu anlamda önemli bir ihtiyacı ve eksiği de giderecektir.

ŞEKER PANCARI MÜJDESİ
Uzun bir süredir kapalı olan, özelleştirmenin dışında bıraktığımız Çarşamba Şeker Fabrikamızın çalışması açısından, şeker pancarı ekiminin bu sene Samsun’umuzda başlaması da ayrıca sevindirici ve mutlu edici bir olaydır. Dolayısıyla Samsun önemli bir tarım bölgesidir. Hükümetlerimiz döneminde her zaman hak ettiği değeri görmüş hibe ve destekler almıştır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz