Fındıkta İhracat Artıyor Üretim Yerinde Duruyor

0

Karadeniz Fındık ve Mamulleri Yönetim Kurulu Üyesi Cem Şenocak, fındıkta fiyat ve dış satım noktasında son yılların en verimli zaman dilimini yaşadıklarını ancak üretim yükselmediğine dikkat çekti.

Bazı çevrelerce sanayicinin fındığı sürekli düşük fiyattan almaya çalıştığı yönündeki düşünce ve yaklaşımının doğru olmadığını vurgulayan sanayici-ihracatçı Cem Şenocak, “Fındık bir sanayi ürünü haline gelmiştir. Dün fazla olmuştur, fiyatı aşağıda olur. Bugün yetmemiştir, fiyatı yükselir” dedi.

Şenocak, “Bizim dışımızdaki fındık üreten ülkeler yeni bahçeler kuruyor. Biz hem üretip, hem de istikrarlı fiyat politikaları ile sektörü kontrol altında tutabilmek için çalışmalıyız. Türk fındığını dünyaya daha çok yedirmeli, meydanı rakiplerimize bırakmamalıyız” diye konuştu.

DESTEK POLİTİKASI DEĞİŞMELİ
Giresun ve Ordu’da üreticinin bahçesine daha çok girmesi, daha fazla ve kaliteli üretim yapması gerektiğini belirten Cem Şenocak; şöyle konuştu; “Yöredeki fındık üreticisine yönelik alan bazlı desteklemenin tekniği değiştirilmelidir. Arazi bölünmesi nedeniyle geçindirmediği için bahçesinden uzaklaşan köylüyü geri döndürmek zorundayız. Yörede iyi tarım uygulamaları yapan, yaptığı için de dönümde 150-200 kilonun çok üstünde fındık alan bir üretici yapısı oluşturmalıyız. Bunun için de küçük çiftçiye, üreticiye daha fazla destek vermeliyiz. 2009’da dönüm başına 150 lira alan bazlı destekle başlayan ve 177 TL’ye kadar yükselen destekleme ile verim ve kalite anlamında beklediğimiz sonuçları tam olarak elde edemedik.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz