Fındıkta 2020 Yılı Fiyat Beklentisi 21 Lira

0

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk, 2019 ürünü fındık rekoltesinin tahmin edildiği gibi 800 bin ton civarında gerçekleştiğini söyledi. 2019 üretim ve piyasa yılını her bakımdan yararlı bir dönem olarak değerlendirmek gerektiğini kaydeden Aslantürk, özellikle son 3 yıldan beri fiyatta istikrarın sağlanmış olmasının üreticinin fındığa bakışını da olumlu yönde değiştirdiğini ifade etti.

ÜRETİCİ BAHÇEYE GİRDİ
UFK Başkanı Arslantürk, “Üreticiler önceki yıllara göre çok çok daha fazla bahçelerinde yer alıyor, çalışıyorlar. Bahçesinin bakımını yapıyor, ilacını vuruyor, hastalık ve zararlılarla mücadele ediyor. Bu da geçen yıla göre daha düşük görülen 2020 ürünü fındığa verim ve kalitede pozitif olarak yansıyacaktır” dedi.

20-21 TL BEKLİYORUZ
2020 yılı ürününde fındık fiyatını 20-21 TL seviyesinde tahmin ettiklerini belirten Aslantürk, şöyle konuştu; “Üreticinin bahçesine sahip çıkması demek, asgari 650 bin ton fındığın üretilmesi anlamına gelir. Bunun da maddi karşılığı fındık üreticisinin cebine 15 milyar lira civarında bir paranın girmesi demektir.”

UFK Başkanı Arslantürk, TÜİK’in masa başında yaptığı rekolte tahmin ve açıklamalarının değil, Tarım Bakanlığı’nın önderliğinde oluşturulan tahmin komisyonu tarafından belirlenip, açıklanmasının doğru olduğunu savundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz