Fındık Zararlılarıyla Mücadele Zamanı

0

Samsun Ayvacık Ziraat Odası bünyesinde görevli Ziraat Mühendisleri, fındık bahçelerinde görülmeye başlanan fındık kurdu ve yeşil kokarca ile mücadele zamanının yaklaştığını açıkladı.

Fındık zararlısı olarak bilinen fındık kurdu ve yeşil kokarca ile mücadelede doğru ve zamanında ilaç uygulaması yapılmasının önemine dikkat çeken ziraat mühendisleri, destek için Ziraat Odası ve İlçe Tarım Müdürlükleri’ne başvurulması gerektiğini belirtti.

İLAÇLA MÜCADELE DÖNEMİ YAKLAŞTI
Ayvacık Ziraat Odası’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Fındık bahçelerinde yapılan sürvey ve fenolojik gözlemlere göre; mayıs ayının ikinci haftası fındık kurdu ve yeşil kokarca ile mücadele zamanıdır. Fındık üreticileri, bahçelerindeki hakim çeşitlerin yüzde 50’sinin mercimek büyüklüğüne ulaştığı dönemde teknik tavsiyelere uygun olarak mücadeleye başlamaları, ilaç uygulamalarını en kısa sürede tamamlamaları (1 hafta-10 gün) gerekmektedir.

Kimyasal mücadelede kullanılacak bitki koruma ürünleri yetkili bayilerden alınmalı, reçete yazma yetkisine sahip olan kişiler tarafından reçetelendirilmeli, uygulama yetkisine sahip olan kişiler tarafından uygulanmalıdır. Teknik destek için Ziraat Odalarına, İl-İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri’ne başvuru yapabilirsiniz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz