Fındık Üreticisine Bahçeye Gel Çağrısı

0

2020 ürünü fındık için üreticileri bahçelerine çağıran UFK Başkanı Sebahattin Arslantürk, “Son 10 yılın ortalamasına göre yıllık 650 bin ton dolayında fındık üretiyoruz. Bu miktar artık yetmiyor” dedi.

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk, TÜİK’in verilerine göre 728 bin hektarlık fındık bahçesinin yer aldığı ülkemizde, ortalama verim dekar başında 100 kg’nın altında olduğuna dikkat çekti.

150 KİLOYU BULMALIYIZ
UFK Başkanı Arslantürk, şöyle konuştu; “İhraç sezonunda dış piyasa fındık satışımız 330-340 bin ton iç, yani 660-680 kabukluya tekabül eden bir miktar olacak. Üretimimiz iç tüketimi bırakın, nerede ise ihracata yetmeyecek durumda. Üreticimiz bahçesindeki fındığa emek vermeli, bakım yapmalı, hastalıklarla mücadele etmeli ve dekarda üretime ilk etapda asgari 150 kilonun üzerine çıkarıp, toplamda yıllık üretimimizi 1 milyon tonun üzerine taşımalıdır.”

Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı da olan Sebahattin Arslantürk, sözlerini; “2019 yılında 800 bin tona yakın fındık ürettik. Fiyat 15 liradan başladı, 24 liraya kadar çıktı. Neden çıktı? Pazarı var, satılıyor. Bahçelerimize girelim, fındığa emek verelim. Emeksiz kazanç olmaz” diyerek tamamladı.

Trabzon’un Yomra İlçesi’ne bağlı İkisu köyünde oluşturulan örnek fındık bahçesinde yabancı ot temizliği yapan Sebahattin Arslantürk, şöyle konuştu; “Şu günlerde hastalık ve zararlıları karşı mücadele edelim. Külleme, kahverengi ve yeşil kokarca ile mücadele verelim. Uzmanlarından bilgi alalım, danışalım.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz