Fındık Üreticisine Bahçeye Gel Çağrısı

0

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Başkanı Edip Sevinç, hem üretim hem de ihracatta muhteşem bir yıl ve sezonunun yaşandığına dikkat çekti.

Sevinç, “800 bin tonun üzerinde rekolte gerçekleşti. Bununla bağlantılı miktar ve eder bazında fevkalâde bir sezon yaşadık. Sezonun kapanmasına 2 aydan fazla bir süre olmasına rağmen miktar bazında tüm sezonların rekorunu kırdık” dedi.

600 BİN TON BEKLİYORUZ
Edip Sevinç, üreticilere; ‘Bahçeye gelelim. Bahçeden çıkmayalım’ çağrısı yaparak, şunları söyledi: “Üreticilerimizin 2019 ürününde iyi kazanmaları nedeniyle bahçelerine daha çok özen gösterdikleri, bakım yaptıklarını görüyoruz. Bu yıl rekolte 600 bin tonun üzerinde olacak gibi gözüküyor. Toplanana kadar kesin konuşmak olmaz. Ancak Temmuz’da yapılacak meyve sayımı gerçek rekolteyi verecektir.”

‘BAHÇEYE GEL’ DİYORUZ
Özellikle korona virüsü salgını sonrasında köyü olan vatandaşların kırsala dönmeyi tercih etmeleri ve aktivite olarak bahçeleri ile ilgilenmelerinin hem sağlık, hem de ekonomik açıdan yararlı olduğuna dikkat çeken Edip Sevinç; “Fındıkta zararlılar ile mücadele edip, gübrelemenin iyi yapıldığı anlaşılıyor. Fındık çok kıymetli bir ürün. İhracatçılar olarak, ‘Bahçeye gelelim. Bahçeden Çıkmayalım’ diyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz