Fındık İhracatı Rekora Koşuyor

0

KFMİB Başkanı Edip Sevinç, fındık sezonunun bitmesine iki ay kala ihracatında ulaşılan rakamların yüz güldürmeye devam ettiğini belirtti.

Fındık ihracatının şimdiden bütün zamanların rekorunu kırarak 311 bin 499 tona ulaştığını ifade eden Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Başkanı Edip Sevinç, bu rakamın 31 Ağustos’ta 330 bin tonu geçebileceğini tahmin ettiklerini vurguladı.

KFMİB Başkanı Sevinç, Türkiye’ye fındık ihracatından gelen net döviz miktarının ise 30 Haziran itibariyle 2 milyar dolara ulaştığını aktararak, bu rakamın da ağustos ayı sonunda 2,2 milyar dolara yaklaşacağını tahmin ettiklerini kaydetti.

PANDEMİ SEKTÖRÜ ETKİLEYECEK
Zor bir yıla girildiğini savunan Başkan Sevinç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeni fındık ihracat sezonu dalga dalga yayılan pandeminin oluşturduğu talep krizi ile çok zorlu geçeceği şimdiden bellidir. En büyük rakibimiz ABD bademi, Türk fındığının yarı fiyatına yakın olup, fiyatlarının daha da düşeceği öngörülmektedir. Bu durum fındığımıza mutlaka olumsuz yansıyacaktır. Türk fındığı lokal popülist çılgınlıklara terk edilemeyecek kadar değerli ve fındık ihracatının da çok ciddi bir konudur.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz