Fındık Bahçesindeki Başarının Sırrı Pandemi

0

2020 yılı fındık tahmini rekolte tespit çalışmasını tamamlayan KFMİB, 670 bin 285 ton olarak açıkladı. Rekoltedeki başarının sırrı, pandemi sürecinde evinde kalan üreticinin bahçesiyle ilgilenmesi olarak gösterildi

Karadeniz Fındık ve Mamulleri Birliği’nden yapılan açıklamaya göre, fındık yetiştirilen 13 kentteki 87 ilçede, 408 bahçede 1378 dal sayılarak yapıldığına dikkat çekildi.

Açıklamada özellikle pandemi sürecine vurgu yapılarak, şöyle denildi; “Üreticilerin bahçeleriyle geçmiş yıllara göre daha çok ilgilenebildikleri, yeterli gübreleme ve zararlı mücadelesi yapılan bahçelerde iyi sonuçlar alındığı gözlenmiştir. Bu nedenle de Mayıs-Temmuz sürecinde önceden tahmin edilenin altında bir ürün kaybı olduğu memnunlukla gözlenmiştir.”

18 KENTTE SAYIM YAPILDI
Fındık bahçelerinde sayımları yapılan çotanaklarla 2020 tahmini rekoltenin Doğu Karadeniz Bölgesi’nde (Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Gümüşhane, Tokat) 461 bin 440 ton olduğuna dikkat çekilirken, Batı Karadeniz Bölgesi’nde ise (Sinop, Bartın, Kastamonu, Zonguldak, Düzce, Sakarya, Kocaeli, Bolu, İstanbul, Bursa) 208 bin 845 ton olduğuna vurgu yapıldı ve toplamda 670 bin 285 ton olarak belirlendiği bildirildi.

2019 yılındaki çok büyük bir rekolteden sonra bu yıl iyi sayılabilecek bir rekoltenin tekrar görülmesinin sevindirici olduğu vurgulanan açıklamada, bunun fındık üreticilerinin başarısı olduğunu ve 2019 yılı ürününden devir olacak ciddi bir miktarında 2020 ürününe ekleneceğine dikkat çekildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından oluşturulan komisyonlar aracılığı ile belirlenen 2020 fındık rekoltesi ise 665 bin ton olarak açıklanmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz