Fındık Bahçesi Mi Üreticisi Mi Lazım?

0

Fındıkta atıl bırakılan bahçelerle, üretim yapan çiftçi arasındaki ayrımın doğru yapılması gerektiğini kaydeden iş insanı Mehmet Albayrak, “Doğu Karadeniz’de fındığa özel tarım işletmeleri kurulmalı” dedi.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri Birliği eski yönetim kurulu üyesi ve Ordu’da faaliyet gösteren Karımex firması sahibi Mehmet Albayrak, geçen yıla göre rekoltenin daha düşük olacağı bir yılı yaşayacaklarına dikakt çekti.

Bahçeye Gel Kampanyası’na destek veren Albayrak, dünya üretim ve ihracatının büyük kısmını elimizde bulundurduğumuz fındığa olan talebin her geçen yıl arttığına dikkat çekerek, “Ancak üretimin de buna paralel kaliteli olarak artması gerekir. Oysa son yılların ortalamasına baktığımızda bunu göremiyoruz” dedi.

TARIM İŞLETMELERİ KURULMALI
Mehmet Albayrak şunları söyledi: “Fındık bahçesinin olduğu yerde değil, başka şehirlerde, yurt dışında yaşayanların oranı hiç de az değildir. Bu kişilere ait olan bahçeler atıl denebilecek durumdadır. Bahçeye sahip çıkılması gerekiyor. Arazi bölünmeleri nedeniyle dağınıklığın meydana geldiği Doğu Karadeniz’de özel tarım işletmelerinin kurulup, bunlar tarafından işletilmesini sağlamaktır. Fındıkta profesyonelleşip, modern tarım uygulamalarını hayata geçirmemiz, maliyeti düşürüp, verim ile kaliteye arttırmamız lazımdır. Bunun yolu da tarım işletmelerinden geçiyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz