Evdeki Ortam Okul Gibi Olmalı

0

Uzman Psikolog Ece Zorlu, “Koronavirüs salgını nedeniyle ülkemizde milyonlarca öğrenci evlerinden uzaktan eğitimlere katılırken, bu süreçte ebeveynlere büyük görevler düşüyor” dedi.

Özellikle çocukların bu dönemde aynı okulda eğitim görüyormuş gibi evlerinde de aynı ortamın hazırlanmasının önemli olduğuna dikkat çeken Zorlu Eğitim Kurumları Kurum Psikoloğu Uzman Psikolog Ece Zorlu, çocukların motivasyonunun korunması, olumsuzluklardan uzak, güven ve duygu paylaşımlarının gerektiğini belirtti.

“Öğrenciler okul hayatlarına uzaktan eğitim ile devam ederken, bu süreçte ebeveynler neler yapabilir?” sorusuna cevap veren Psikolog Ece Zorlu, bazı önerilerde bulundu;

SINIF AİDİYETİ SAĞLANMALI
“Hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin bu süreci yeni deneyimliyor olduğunu unutmamalıyız. Uzaktan eğitim ile tüm sınıfın katılabileceği görüntülü konuşma ya da öğretmenleri ile paylaşabilecekleri etkinliklerin olması sınıf aidiyetinin devam etmesini sağlayacaktır.

EV ‘OKUL GİBİ’ OLMALI
Uzaktan eğitime çocuklarımızın olduğu kadar ebeveynlerinde uyum sağlaması gerekir. Ailelerin Uzaktan eğitimi desteklemesi ve istekli olması, zaman ayırması, uzaktan eğitimin çocukların üzerinde etkili olması açısından çok önemlidir. Öğrencilerimizin aynı okulda oldukları gibi çalışma saatleri, dinlenme vakitleri okul zamanı gibi programlı olmalıdır ve uzaktan eğitimin ciddiyetini kavramaları gerekir.

GÜVEN VE DUYGU PAYLAŞIMI
Çocuklar bu dönemde teknoloji ile daha çok iç içe olurlar akademik başarıdan kalan vakitlerinde teknoloji ile geçirecekleri zaman kontrol dışı bırakılmaması gerekir. Bu süreçte çocukların motivasyonları çok önemli. Olumsuz eleştirilerden uzak kalarak onların yanında olduğumuzu, güvende olduklarını ve duygularının paylaşımlarına önem vererek geçirelim.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz