Evde Kaldık Ama Faturalar Cep Yakıyor

0

Herkese ‘Evde Kal’ çağrısı yapıldı, ‘su büyük ihtiyaç’ haline geldi. Su Zammı Geri Alınsın Platformu; “Su ücreti indirilmeli. Tam zamanı. Ayrıca su, doğalgaz ve elektrik faturaları ertelensin” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ASKİ, suda Ocak ayından geçerli olmak üzere yüzde 30 gibi indirim yaparken, coronavirüs mücadele kapsamında eski borçları da öteledi. Samsun’da da vatandaşlar, “Su şimdi önemli ihtiyaç” diyerek, Büyükşehir Belediyesi ve SASKİ’ye, ‘Suda indirim çağrısı yapıyor’.

Su Zammı Geri Alınsın Platformu Sözcüsü Tacettin Aydın, vatandaşların corona virüs nedeniyle zor bir dönemden geçtiğini belirterek, 65 yaş üstü yaşlıların ve kronik rahatsızlığı bulunanların evlerinden çıkmasının yasak olduğunu hatırlattı. Aydın, “Evde kalın çağrılarına uyan ve izole olan vatandaşlar, şimdi su, doğalgaz ve elektrik kullanımını artırdı. Altından kalkmak zor. Özelilkle suda indirim bekliyoruz. Örnekleri var. Şimdi yapmayacaksa Büyükşehir ne zaman sosyal belediyecilik yapacak?” dedi.

Aydın, Ankara’da su ücretlerinde indirime gidildiğini, Samsun’da da indirime gidilmesini istediklerini belirtti. Aydın, “Corona virüsle mücadelede su çok önemli. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Demir, Ankara’daki gibi bir uygulamayı Samsun’da hayata geçirebilir” ifadelerini kullandı.

MÜŞTERİYE VEFA BORCUNUZ VAR
Platform Sözcüsü Aydın, elektrik, doğalgaz ve su faturalarının bu kriz döneminde ertelenmesi yada alınmaması gerektiğini belirterek, “Türkiye genelinde örnekler var. Bu süreçte suyu ücretsiz veren belediyelerimiz var. Bu Samsun’da yapılabilir. Ayrıca elektrik ve doğalgaz faturaları ertelenebilir. Bu hayati durumda firmaların bu çağrılara cevap vermesi gerekiyor. Çünkü işinden olan ve işyerini kapatan insanlar var. Vatandaşlarımız gerçekten zor durumda. Evlerine ekmek dahi almakta zorlananlar var. YEDAŞ’a, SAMGAZ’a ve SASKİ’ye çağrı yapıyorum. Bu süreçte faturaları erteleyin, ücret almayın yada zamana yayın. Müşterilerinize vefa borcunuzu bu şekilde ödeyin” diye konuştu. Zekeriya FIRAT / Halk Gazetesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz