Evde Duran Çocuklara 3 Altın Öneri

0

Coronavirüs salgınından dolayı son yayınlanan genelgeyle 20 yaş altındaki vatandaşlara verilen ‘sokağa çıkma yasağı’ üzerine Uzman Psikolog Ece Zorlu, evlerinde zaman geçirecek olan çocuklara ve gençlere tavsiyelerde bulundu.

Zorlu Eğitim Kurumları Uzman Psikoloğu Ece Zorlu, ebeveynler tarafından kendilerine sıkça sorulan evde geçirdiğimiz bu dönemlerde ‘çocuklarımızla neler yapabiliriz?’, ‘nasıl zaman geçirmeliyiz?’ sorularına yönelik bazı önerilerde bulundu.

‘TATİLDE DEĞİL, EĞİTİMDEYİZ’
Uzman Psikolog Ece Zorlu, şöyle konuştu; “Öncelikle bu dönemin bir tatil süreci olmadığını uzaktan eğitim süreci olduğunu çocuklarımın farkında olmasını sağlamak gerekir. Uzaktan eğitimin devam ettiği bu süreçte çocuklarımız öğretmenlerine mutabık kalarak akademik başarıyı yürütmelilerdir. Mutlaka planlı, programlı ve sistemli bir çalışma planları olması gerekir. Öğrenci hangi zaman diliminde ne yapacağını biliyor olması onu rahatlatarak kaygılarından arındırır. Ebeveynlerin ve öğretmenlerimizin çocuklarımıza bu dönemde yol haritası çizerek yardımcı olmalılar.

EGZERSİZ, KİTAP, PUZZLE
Akademik süreçlerinden geri kalan dinlenme zamanlarında mümkün olduğu kadar tablet, bilgisayar ve telefondan uzak kalarak hoşlanacakları, rahatlayıp gevşeyecekleri aktiviteleri yapmalılar. Örneğin; ‘Egzersiz yapabilirler, kitap okuyabilirler ya da puzzle yapabilirler. Uyku saatlerine çok dikkat edilmeli, çok geç saatlerde yatıp çok geç saatlerde uyanmak çocuklar için çok sağlıklı bir süreç olmaz. Bedenimizi ve ruhumuzu her zaman dinç tutmalıyız. Unutulmamalıdır ki; beden sağlığı ve ruh sağlığı yakından ilişkilidir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz