Esnafın Çığlığını Ne Zaman Duyacaksınız?

0

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, pandemi nedeniyle aylardır evine ekmek götüremeyen esnafa verilen kredilerin geri ödeme zamanının geldiğini, ancak esnafın işyerlerini açamaması nedeniyle bu kredileri de ödeyemeyecek durumda olduğunu söyledi.

Samsun’da esnafın durumuna dikkati çeken Türkel, pandeminin zirve yapması nedeniyle esnafın halen işletmelerinin kapalı olduğunu, karşılıksız nakdi destek verilmesi gerektiğini söyledi.

ESNAFIN TALEPLERİNE KULAKLARI TIKAMAYIN
CHP’li Başkan Türkel, “İktidar ve Samsun milletvekilleri duyana kadar esnafın haklı çığlığını dile getirmeye devam edeceğiz. Esnafa kredi değil, nakit destek verin. Covid-19 salgınından en çok etkilenen esnafın sahipsizliği devam ediyor. Esnafımızın hizmetler sektörü tarafı çöktü. İlk açıklanan destek paketinde esnafımıza hükümet borç verdi, borç ödemeleri ay itibariyle başladı ve ne yazık ki borcunun ödenmesi beklenen esnafın iş yerleri yine kapalı. Aylardır söylüyoruz yine söyleyeceğiz; Hükümet krizi yönetemiyor, yıllardır esnaf bu ülkeye vergi veriyor, istihdam yaratıyor, KDV ödüyor, ekonomiyi ayakta tutuyor, fakat hükümet aylardır, esnafın çığlığına kulaklarını tıkamış durumda” dedi.

ESNAFIN BEKLENTİLERİ VAR
Esnafın beklentilerini gündeme taşıyan CHP İl Başkanı Türkel, şöyle konuştu; “Esnafımızın beklentisi net ve açık! KDV, stopaj ve muhtasar vergileri ötelensin, işten çıkarılmak zorunda kaldıkları personellerine hayatlarını idame ettirecekleri bir gelir maaş bağlansın ve acilen en azından evlerine ekmek götürebilecek düzeyde nakit destek verilsin, borç değil. Ülkenin en büyük ihalelerini alan üç beş tane firmanın vergi borçları silinirken, hükümete yakın müteahhitler bu pandemi sürecinde bile servetlerine servet katarken, büfeci, kahveci, lokantacı, kantinci, servisçi ve dolmuşçu esnafına acı reçete önermek hangi vicdana sığar. Esnaf bir umut hükümetten destek paketleri beklerken, 2022 yılı için bazı vergilerde 9.11 oranında vergi artışı nasıl bir anlayışın ürünüdür.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz