Esnafa Desteğe Ret, Kamu Zararına Nasihat

0

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat ayı toplantısı, Başkan Mustafa Demir’in yönetiminde gerçekleştirildi. Toplantıda, CHP ve İYİ Parti’nin ortak şekilde meclis gündemine sunduğu önergelerde, 2016 ve 2017 yılında alınan iki farklı kararda 4,1 milyon liralık kamu zararı oluştuğuna dair Sayıştay tarafından başlatılan soruşturmada gelinen son nokta soruldu, pandemi nedeniyle zorda olan esnafa Büyükşehir Belediyesi’nin destek olması talep edildi.

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2017’de İlim Yayma Vakfı’nın talebiyle Atakum ilçesine inşa edilen 24 derslikli okul için 3 milyon 563 bin 251 TL ödeme yapması ve TÜRGEV ve TÜGVA’ya 2016 yılında 567 bin lira kira desteği sağladığı için Sayıştay tarafından başlatılan soruşturma ile ilgili söz alan CHP Grup Başkanvekili Atilla Tekcan, önergede yer alan soruların cevaplanmasını istedi, tahsislerin iptal edilip edilmeyeceğini, kamu zararının kararlarda imzası olan kişilerden tahsil edilip edilmeyeceğini sordu.

Başkan Mustafa Demir, CHP’nin esnafa destek olunması yönünde verdiği önerge ile ilgili, darda ve zorda olanlara başvuru halinde belediye olarak yardımda bulunduklarını söyledi. Başkan Demir, “Yardım konusunda topyekün bir karar alınması uygun değil, bizim onu karşılama imkanımızda yok. Gündeme alınmasını gerektirecek bir durum değil “açıklamasını yaptı. Mecliste oylamaya sunulan ‘esnafa destek paketi önerisi’ oy çokluğu ile reddedildi.

TÜM İŞLEMLER DENETLENİYOR
Başkan Mustafa Demir, kamu zararı iddiasıyla Sayıştay’ın başlattığı soruşturma hakında konuştu. CHP’li Tekcan’ın soru önergersini, “Soruları siyasi gündemde tutma çabası olarak yorumluyorum” sözleri ile değerlendiren Başkan Demir, “Sayıştay raporları tavsiye niteliğindedir, yönlendiricidir, her yıl tutulur. Sayıştay sorguyu gerektiren birşey varsa ifade alır. İfade sonrası karar verir. Kamu zararı varsa bize bildirir. Biz o kararı inceleriz, o konuda soruşturulur. Bu konu o safhada değil. Kamu zararı gibi ifadeler, sanki Büyükşehir Belediyesi’nde yasa dışı olaylar oluyor gibi algı yaratmak doğru değil. Belediye yönetimi olarak Satıştay’a konu olsun olmasın, tüm iş ve işlemler, ciddi olarak takip edilmekte denetlenmektedir” dedi.

20 YILDIR SİYASETTEYİM
“Belediye okul yapar, kamu yararı statüsündeki derneklere yardım yapar” diyen Demir, “Okul yapımı ve kiralama işlemleri, belediye meclisinde alınmış kararlardır. Türkiye’de buna benzer işler yapılıyor. Kamu zararı denilen şey şudur; Olmaması gereken yetki alanı dışında meclis kararları ile karar altına alınmamış, yasalara uygun olmayan harcamalar, kamu zararı diye tanımlanır. Öğrenci yurtları ile ilgili bizde benzer karar aldık. Ben 20 yıldır siyasetin içerisindeyim. Kamu zararı oluyormuş gibi ifadeler kullanıyorsunuz. Bu kullanana ters etki yapar. Eğer bu kamu zararı iddiasını yine gündeme getirmek ve haber yaptırmaksa gayeniz bu hiç hoş değil. Bunlar başka şehirde olmuyor, bunu gündeme getirenlerin niyetleri belli. Türkiye’de 30 büyükşehir var, muahelefet var, onlar şehirlerine buna yapmazlar. Kendi dar dünyalarındaki çıkarları için bu şehri heba etmezler. Bizdekiler ediyorlar. Aradaki fark budur. Burada Mustafa Demir’i hedef almak mı istediğiniz? Hedef alın hiç. Ben Samsun’un Büyükşehir Belediye Başkanıyım. Aslında Büyükşehir Belediye Başkanı’nı hedef alıyorsunuz. Samsun tarihi bir süreç yaşıyor” açıklamasında bulundu.

MUHALEFETE ‘KENDİ AYAĞINA KURŞUN SIKIYORSUNUZ’ SÖZÜ
Başkan Demir’in konuşmasından sonra söz alan CHP’li Tekcan, “Süreci takip edeceğiz. Kamu zararı ifadesini Sayıştay’ın 7 tane başdenetçisi diyor. Sonucu takip edeceğiz” dedi. Tekcan’a cevap veren Başkan Demir, “Aynı mahallede yer almayın size yakıştıramadım. Bu can tende durdukça. 1 kuruşluk kul hakkına izin vermem. Sayıştay raporunu sürekli gündeme taşıyorsunuz. Kendi ayağına sıkmış olursunuz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz