Erhan Usta: Yazar Kasa Fırlatacak 1 Milyon Esnaf Var

0

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Kanal 42’de yayınlanan Sümen Altı programına konuk oldu. Şu an yaşanan ekonomik durumla Bülent Ecevit başbakanlığındaki 2001 krizini karşılaştıran Erhan Usta, Türkiye’de esnafın bu denli sıkıntıya düştüğü bir dönemi hiç yaşamadığına dikkat çekti.

ESNAFIN DERDİ BÜYÜK
İktidarın esnafa yönelik yardımının yetersizliğine vurgu yapan Erhan Usta, kent ziyaretleri sırasında yaşadığı konuşmaları hatırlattı. Usta, ”Bir esnaf devletten 1750 lira yardım almış. Ancak ödemesi gereken vergi ve prim borcu ise 6 bin lira. Bir başka esnaf ise ‘Köydeki ineğimi satarak bu ayı kurtardım. Gelecek ay satacak bir şeyim de yok’ diyor. Esnaf kredi borcunu ödeyemiyor. Dükkanını zararla kapatıyor” dedi.

DIŞARIYA MASA ATILAMIYOR
Ekonomide yaşanan sorunların hepsini pandemiye bağlamanın doğru olmayacağını ifade eden İYİ Partili Usta, esnafa yönelik kısıtlamaların anlamsızlaştığına da dikkat çekti. Yeme-içme sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin içeriye müşteri alamadığnı söyleyen Usta, ”Birçok esnaf imkanı olmasına rağmen dışarıya masa kuramamaktan şikayetçi. Açık havada masa kurulmasına izin verilirse esnaf da rahat eder” diye konuştu.

‘YAZAR KASA’ HATIRLATMASI
2001 krizinin ardından dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’e yazar kasa fırlatan esnafı hatırlatan Erhan Usta, “Geçmişte biliyorsunuz Ecevit döneminde 1 tane yazar kasa fırlatıldı. Şu anda 1 milyon tane yazar kasa fırlatacak insan var etrafta ama hiç kimse onu yapamıyor. İnsanların kendi sıkıntılarını anlatmaktan dahi çekindiği bir ortam var. Bugün, eşi 3 gündür ayçiçek yağı istediği halde evine yağ alıp götüremeyen esnaf var” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz