Erhan Usta: Virüsün Ekonomik Enkazı Büyük Olur!

0

Samsun Milletvekili Erhan Usta, KRT Kültür TV’deki ‘Gündem Ekonomi’ programına katılarak deneyimli gazeteci Erdal Sağlam’ın corona virüsün dünya ekonomisi ve Türkiye ekonomisi üzerindeki olası etkilerine ilişkin sorularını yanıtladı.

Usta, Çin’de ortaya çıkan corona virüsün dünya ekonomisinin kötü etkileyeceğini, çünkü Çin’in üretimin kalbi olduğunu, diğer ülkelerin Çin’e hem ham madde, hem aramalı, hem de nihai ürün anlamında bir takım bağımlılıkları olduğunu söyledi.

Avrupa ve Amerika’da da yayılmaya başlayan virüsün küresel büyümeyi olumsuz etkilemesinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

2008’DEN DAHA ETKİLİ OLUR
Vergi indirimlerinin ve istihdam teşviklerinin gündeme geleceğini söyleyen Milletvekili Usta, “Ulaştırma sektörü, turizm ve konaklama sektörleri bu süreçten çok kötü etkilenir. Sürecin uzaması iflasları beraberinde getirebilir” diyerek, insanların sokağa çıkmaktan dahi imtina ettiği bir süreçte şirketlerin yatırım kararı alamayacağını, bu krizin 2008 krizinden daha derin etkilerinin olabileceğini vurguladı. Teşvik edilecek sektörlerin seçiminin doğru yapılması gerektiği uyarısında bulunan Erhan Usta, sözlerinde şu ifadelere dikkat çekti; “Sesi çok çıkan değil, gerçekten ihtiyacı olan, istihdam ve üretim odaklı, seçilmiş sektörler desteklenmeli.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz