Erhan Usta: Hükümetin AB Raporu ‘Yönetemiyoruz’ Diyor

0

İYİ Parti Milletvekili Erhan Usta, ekonomideki sorunun ‘yönetilememe’ olduğuna dikkat çekerek, “Hükümet, AB’ye verdiği rakamlarla Türkiye’yi ‘kötü yönetiyoruz’ itirafında bulunmuştur” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Bütçe ve Strateji Başkanlığı tarafından hazırlanan AB’ye Katılım Öncesi Ekonomik Programı’na göre, Toplam Faktör Verimliliği’nden büyümeye gelen katkı, 2007’de 2.4 puan iken, 2010-2018 döneminde 0.6’ya düştü. Hükümet, AB’ye gönderdiği belgede 2020-2022 için öngörüsünü ise 0.4 olarak kayda geçti.

BÜYÜMENİN 3 KAYNAĞI VARDIR
İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta, “Büyümenin kaynakları vardır. Birincisi sermaye yatırımları ve sermaye stokudur. İkincisi iş gücüdür. Üçüncüsü de bunların dışında kalan hususlardır ve bu ‘Toplam Faktör Verimliliği’ olarak adlandırılır. Yani insanların trafikte birbirine sayılı olmasından adalet sistemine, demokrasi ve özgürlüklerden vergi sistemine, kamu yönetiminden kurumsallaşmaya, insanların hoşgörülü olup olmamasından mutlu olup olmadıklarına kadar aklınıza ne gelirse bunun içindedir. Bir anlamda ülkenin nasıl yönetildiğini gösteren bir puandır bu. Çünkü her şey büyümenin kaynağıdır” dedi.

SERMAYE SIKINTISI YAŞIYORUZ
İYİ Partili Erhan Usta, şöyle konuştu; “Emin olun Türkiye’nin hoşgörü ile yönetildiği zamanlarda, iktidarın güçlü ama siyasi uzlaşmanın olduğu, insanların birbirleriyle konuşabildiği zamanlarda buralardan büyümeye ciddi bir katkı gelmiş, bunların azaldığı dönemlerde büyümeye katkı negatife dönmüş. Biz sermaye sıkıntısı çeken bir ülkeyiz. Çin gibi sermaye sıkıntımız olmasa, ‘Ben bunların hiçbirini düzeltmem, yatırım yapar büyürüm’ dersiniz. Bizim ise sermaye ve işgücü dışındaki alanları iyileştirirsek ancak büyümemizi artırabiliriz. O yüzden işe güvenle başlamamız, yargı sistemimizi çalıştırmamız lazım. Anketler var ortada. Kaç kişi yargının bağımsız olduğunu söyleyebiliyor.”

HÜKÜMET İTİRAFTA BULUNUYOR
ErhanUsta, “Bütçe ve Strateji Başkanlığı’nın 2018 AB’ye Katılım Öncesi Ekonomik Programı’da daha can sıkıcı bir öngörü var. Hükümetin kendi öngörüsü. Belgede 2020-2022 dönemi için hükümetin yaptığı projeksiyona göre buradan büyümeye katkı 0.4 puan olacak. Bunu hükümet söylüyor, kendisine bile güveni yok. Geleceğe ilişkin öngörüsü bile böyle. İşler düzelmeyecek diyor Türkiye’de. AB’ye verilen programda ülkeyi kötü yönetiyoruz itirafı yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Karar TV’de yayınlanan Ortak Akıl programında Taha Akyol ve Mustafa Karaalioğlu’nun sorularını cevaplayan İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta, ‘Toplam Faktör Verimliliği’ndeki gerilemeyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz