Erhan Usta: AK Parti Tarımı Bitirdi

0

İYİ Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, TBMM Genel Kurulu’nda çiftçilerin sorunları üzerine konuştu.

“Gıda fiyatları gündemimizde ama tarımı konuşmadan gıda fiyatını konuşmak çok fazla mümkün değil” diyen Erhan Usta, “Türkiye’nin, AK Parti hükümetlerinin uyguladığı yanlış tarım politikaları, yetersiz destekleme politikaları sonucunda tarım üretimi azaldı; Türkiye, tarımda ithalatçı bir ülke hâline geldi” dedi.

Önerilerini paylaşan İYİ Partili Usta, şöyle konuştu; “Tarımda doğrudan destek ödemelerini bu yıla mahsus olmak üzere 22 milyar TL’den 30 milyar TL’ye yükseltin. Destekleri üretim sezonundan önce açıklayın, arz açığı olan ürünlerde, ürünleri mutlaka destekleyin. Türkiye’nin gübre üretim kapasitesini artıracak tedbirler alın. TİGEM arazilerini yağmalamaktan vazgeçin, TİGEM’i çiftçiye kaliteli ve hesaplı tohum tedarik eden bir kurum hâline getirin. Meraları, yaylaları köylümüze geri verin. Vatandaşa haksızlık etmeden, idareye yakın olanları kayırmadan arazi toplulaştırması çalışmalarını hızlandırın, son derece yavaş gidiyor. Tarımda kullanılan mazottan ÖTV almayın. Tarımsal sulamada sorunlar var. Göleti hazır olan yerler var, kanallar yok, bu yatırımlara öncelik verin. Sebze ve meyveleri tarladan markete, pazara en ucuz şekilde getirecek düzenlemeleri ve denetimleri yapın. Çiftçilerin kredilerini mümkünse faizsiz veya çok düşük faizle yapılandırın. Tarım Kredi çiftçilere zulmeden bir kurum hâline gelmiştir. Fahiş fiyat denetimlerinde hedef olarak küçük esnafı, manavı almayın; ithalatçılara, büyük marketlere odaklanın.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz