Erdal Avcı: Çiftçinin Sesi Olduk

0

Samsun’da Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin başkanlığında telekonferans yöntemiyle yapıldı. Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, katıldığı toplantıda Bakan Pakdemirli’ye taleplerini iletti.

Erdal Avcı, “Bakanın talimatlarıyla genel müdürler tarafından bizzat not alınan talepler, bütçenin uygun olması halinde gereğinin yapılacağı müjdesi verilmiştir” dedi.

BAKAN’A TALEPLERİNİ SIRALADI
Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Avcı, taleplerini şöyle sıraladı; “Üretimin sürdürülebilirliği için çiftçiye bir defaya mahsus faizsiz kredi verilmelidir. Tarım ve hayvancılıkta kullanılan elektrik faturaları hasat zamanında tahsil edilmelidir. Maliyetlerin düşürülmesi için elektrik fiyatları başta olmak üzere girdi fiyatları indirilmelidir. Yem fiyatları iyileştirmeli, hayvancılık yapan üreticilerimize yem kredisi verilmelidir. 2019 yılı ÇKS güncellemeleri uzatılmalı, 2B arazilerini satın alan çiftçilerimizin 2020 taksitlerinin bir yıl faizsiz olarak ertelenmelidir. Gübre ve mazot destekleri artırılmalı, çiftçiler tarafından ekilebilen ormana ait araziler destek kapsamına alınmalıdır. Terme ve Salıpazarı için önem arz eden duğu bölgesinin sel taşkınlarından kurtulabilmesi için Salıpazarı Barajı ivedilikle tamamlanmalıdır.”

ELEKTRİK FİYATLARI YÜZDE 126 ARTTTI
TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın açıklamalarına da değinen Avcı, “Son 2 yılda elektrik fiyatları yüzde 126 oranında arttı. Özel bankaların da elini taşın altına koyması üreticiye ve üretime destek olması lazım. Gübre, yem, ilaç gibi girdilerin fiyatları bu süreçte arttı. Artan girdi maliyetlerimizi düşürmeli üreticilerimizi tarlada tutmalıyız” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan Başkan Erdal Avcı, tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin hafta sonu uygulanacak olan ‘sokağa çıkma yasağından’ muaf tutulduğunu anımsattı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz