ENSİA: Biyokütle Yerli Enerji Kaynağıdır

0

Türkiye’nin, enerji açığını kapatmak için yerli ve yenilenebilir kaynakları azami düzeyde kullanması gerekirken, Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA) ile Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürlüğü (EİGM) tarafından yapılan tespitlere göre, Türkiye’nin biyokütle enerji potansiyelini tam olarak kullanması ile elde edilecek enerjinin, yıllık 14 milyon 627 bin ton eşdeğer petrol (TEP) olduğu bildirildi.

BÜYÜK ENERJİ KAYNAĞI ‘BİYOKÜTLE’
EİGM tarafından, Türkiye’nin Biyokütle Enerjisi Potansiyeli Atlası (BEPA) ile ilgili son yapılan yenilemede, hayvan ve bitki, belediyesel orman atıklarından elektrik üretim potansiyeli belirlendi. Buna göre Türkiye’de, yılda 184 milyon 593 bin 134 ton bitki üretilerek, bunlardan 62 milyon 206 bin 754 ton bitkisel atık oluşuyor. Bu atıklardan ise yılda 6 milyon 9 bin 49 TEP enerji üretimi yapılabilir.

POTANSİYELİN 10 KATI
Büyük kısmı atıl durumda kalıp, yok olan bu kaynaklara rağmen Türkiye’nin 2019 sonu itibarıyla ulaştığı 91,267 Megavat (MW) kurulu güç içinde, biyokütle kaynaklı enerjinin payı 801 MW düzeyinde. Toplam kurulu güç içinde sadece yüzde 0,9’luk bir orana karşılık gelen biyokütle enerjisi, Türkiye’nin yerli ve yenilenebilir enerji kaynakların açısından büyük bir zenginliğini teşkil ediyor.

TÜRKİYE’DE 199 BİYOKÜTLE ENERJİ TESİSİ BULUNUYOR
ENSİA Başkanı Hüseyin Vatansever, “Türkiye’de irili ufaklı 199 biyokütle kaynaklı elektrik üretim tesisi bulunuyor. Bitkisel atıklara ilave olarak tüm evsel ve hayvansal atıklarımızın müthiş birer enerji kaynağı olduğunu bilmemiz gerekiyor. Yerel yönetimlerin, evsel atıkları kaynağında ayrıştırdıktan sonra geri dönüştürdüğü bir sistemi kurması, biyokütledeki potansiyeli süratle artırmamızı sağlayacaktır. Bu potansiyel ayrıca, enerji hatlarından uzak bölgelerde gelişen ve kendi enerjisini üreten yerleşim alanları, büyük hayvan çiftliklerinin kurulması için de çok önemli fayda sağlayacak. Bomboş duran tarım alanlarının kullanılması ve hayvancılığın gelişmesi açısından da büyük faydalar sağlayacaktır” dedi.

Biyokütle sistemle üretiminin enerji açığını kapatmadaki yararı yanında, tarımda faaliyet gösteren işletmeler ile çiftçilerin atıl durumdaki atıklarını değerlendirerek önemli bir ekonomik kaynak sağlamalarını da temin ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz