Elektrik Sayacında Oyun Mu Var?

0

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Samsun Şube Başkanı Sema Onar Yaktı, bakım adı altında su sayaçlarının sökülüp değerleri ile oynandıktan sonra takıldığını, yüksek değerin fiyatının faturalara yansıtıldığı iddiasını gündeme getirmiş, Tüketici Hakem Heyetleri’ne bu yönde çok şikayet geldiğine dikkati çekmişti.

TÜKODER Başkanı Sema Yaktı, sudan sonra elektrik sayaçlarında da oyun yapıldığı iddiasını gündeme getirdi.

Başkan Yaktı, “YEPAŞ, vatandaşın sayacını ‘hatalı ölçüm yapıyor’ gerekçesiyle söküyor. Daha sonra ‘sayaç hatalıymış’ diyerek geriye dönük 6 aylık borç çıkarıyor. Bazı vatandaşlara geriye dönük 1.500 lira civarında borç ödemesi çıkarılıyor. Oysa vatandaşın sayacın arızalı olduğundan haberi yok. Her ay sayacı okuyan YEPAŞ, kontrol eden YEPAŞ. Üstelik YEPAŞ, sayaç okuma adı altında zaten ücret almaktadır. Vatandaş hiçbir bilgisi ve haberi olmadığı halde sayaç hatalı denilerek mağdur edilmektedir. Üstelik hatalı olduğu söylenilen sayaç sökülüp yeni sayaç takılan bazı vatandaşların elektrik faturası yine aynı gelmektedir. Bu yönde çok şikayet almaktayız” dedi.

ZAMLAR ÇEKİLMEZ BOYUTA ULAŞTI
Açıklamasında son dönemde yapılan internet, gıda, doğalgaz ve ev kirası zamlarına tepki gösteren TÜKODER Başkan Sema Yaktı şunları kaydetti; “Zamlar artık çekilmez boyuta ulaştı. İnsanlar temel ihtiyaçları olan gıda, ısınma, enerji, barınma ve su gibi ihtiyaçlarını karşılayamaz oldular. Bu kadarda olmaz. Özellikle son dönemde kiralarda mülk sahiplerinin yaptığı anlamsız zamlar, vatandaşları zora sokmuştur.”

Su sayaçları konusundaki iddiaya SASKİ’den açıklama gelmedi. YEPAŞ’ın TÜKODER’in gündeme getirdiği konu hakkında açıklama yapması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz