Ekonomide Seferberlik Çağrısı

0

Corona virüs salgınının yayılma hızını önlemek amacıyla alınan tedbirler, özellikle ekonomi alanında yeni zorlukları beraberinde getirdi.

İçişleri Bakanlığı yayımladığı ek genelge ile vatandaşların toplu halde bulunduğu işletmelerin geçici süre ile kapatılmasının ardından ülke genelinde binlerce çay ocağı, kıraathane, kafe, internet salonu ve eğlence mekânı kepenklerini indirdi, onbinlerce çalışana ‘ücretsiz izin’ verildi.

EKONOMİK SAVAŞ TABİRİ
Hem TBMM Sağlık Komisyonu üyesi hem de bankacılık kökenli bir milletvekili olan CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, küresel virüs salgınının sadece halk sağlığını değil, ulusal ekonomileri de tehdit eder bir boyuta ulaştığını kaydederek, bu konuda büyük bir seferberlik ilan edilmesi gerektiğini vurguladı. Sağlık alanında oluşturulan Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda atılan tüm adımları desteklediklerinin ve eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi gerektiğinin altını çizen Hancıoğlu, “Bu savaşın bir cephesi de ekonomidir” dedi.

ÖNLEMLER ALINMALI
11 yılı aşkın süredir toplanmayan ekonomik ve sosyal konsey bir an önce toplanarak, alınacak önlemleri ve mali etkilerini değerlendirmesi gerektiğini ifade eden CHP’li Vekil Hancıoğlu, şöyle konuştu; “Vatandaşlarımızın sağlık alanında alınmış olan tedbirlere uyum maliyetini azaltmak için derhal harekete geçilmelidir. Corona virüsü nedeniyle özel sektörde ücretsiz izine çıkarılanların ücretlerinin bir kısmı İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanmalı ve işsizlik maaşı süreleri uzatılmalıdır.Bu dönemde faaliyetlerine ara veren işletmelerde, işten çıkarma uygulamasına asla müsamaha gösterilmemeli, bu durumun fırsatçılığa dönüşmemesi için en radikal tedbirler alınmalıdır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz