Eczacıları Şok Eden Yoruma Tepki Çığ Gibi

0

Samsun Eczacı Odası Başkanı Ecz. Onur Ferhat Karacan, Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ın CNN Türk’te katıldığı Gece Görüşü programında; meslektaşlarını ilaçları tezgah altından ve yüksek fiyatlarla satmakla itham ettiğini, içinden bulunduğumuz olağandışı günlerde canla başla çalışan eczacıları zan altında bırakan bu dayanaksız söylemleri asla kabul etmediklerini ve şiddetle reddettiklerini söyledi.

BİLİM ADAMINA YAKIŞMADI
İlaç fiyatlarını Sağlık Bakanlığı’nın belirlediğini, eczacıların ilaç fiyatlarına herhangi bir şekilde müdahale edemediğini Ceyhan’a hatırlatan Oda Başkanı Karacan, “İlaç sıkıntısının yaşandığı dönemlerde dahi çözüm odağı olan bir meslek grubunu ‘tezgah altından’ satış yapmakla suçlamak bir bilim insanına yakışmamaktadır. Elinde bulunan ilacı hastadan saklamak eczacılık yeminimize, meslek etiğimize sığacak bir davranış değildir. Hiçbir meslektaşımız, böyle bir suça ortak olmamış, ilaca ticari gözle bakmamış, kar uğruna birey ve toplum sağlığını riske atmamıştır” dedi.

HALK SAĞLIĞI ÖNCELİĞİMİZ
“Eczacılarımız, diğer sağlık çalışanları gibi kendi canını halkın sağlığının gerisinde tutarak, 7/24 ilaç ve sağlık danışmanlığı hizmeti vermeye devam ediyor” diyen Karacan, şöyle konutu; “En fazla morale sağlık çalışanlarının ihtiyaç duyduğu dönemde bu tarz söylemlerde bulunarak, sağlık hizmetinin en önemli parçalarından biri olan eczacılara bu ithamlarda bulunulmasını esefle kınıyoruz. Türk Eczacıları Birliği olarak Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ın söylemlerine ilişkin hukuki süreç başlatırken, Ceyhan’ı meslektaşlarımızdan özür dilemeye davet ediyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz