Eczacılarda Dezenfektan Var

0

Samsun Eczacılar Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, Sağlık Bakanlığı’nın aldığı karar gereğince cerrahi maskeler hariç FFP1, FFP2, FFP3 ve N95 maskelerinin artık reçeteli olarak eczanelerden alınacağını hatırlattı.

Başkan Karacan, “Virüsün ortaya çıktığı günden bugüne vatandaşların maske ve dezenfektan alımları yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu ürünlerin stoklarında sorun yok” dedi. Dezenfektan ürünlerinin mümkün olduğunca eczanelerden alınmasını tavsiye eden Karacan, vatandaşla yakın temasta bulunan eczacıların risk grubunda olduğunu, COVİD-19’un bulaşma riskine karşı 1 metre kuralını hatırlattı.

DEZENFEKTAN KULLANIN
Eczane çalışanları ve eczaneye gelen vatandaşlar arasında en az 1 metre mesafe koyulmasını gerektiğini belirten Oda Başkanı Karacan, şöyle konuştu; “Eczacılar da, vatandaşlar da sık sık dezenfektan kullanmalı. Eczane içerisinde en fazla 3 hasta olmalı. Maske, gözlük gibi koruyucu önlemler alınmalı. Para alışverişlerinde temassız banka kartlarını kullanmaya özen gösteriniz.”

RAPORLU İLAÇLARDA SORUN YOK
“Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere devletin tüm resmi kurum ve kuruluşlardan gelen açıklamaları dikkate alınız” diyen Eczacı Karacan, “Raporlu ilaçları bitenler için Sağlık Bakanlığı bu raporların süresini 30 Haziran’a kadar uzattı. Hastalar son 6 ay içerisinde o ilacı kullanıyorsa raporlu ilaçlarını otomatik olarak eczanelerimizden alabilirler. Bu süreçte vatandaşlarımızın zorunlu değilse evinden çıkmasın, resmi açıklamaları, kuralları uygulasın” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz