Dünya Türk Ununu Tercih Ediyor

0

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Başkanı (TUSAF) ve Uluslararası Un Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği (IAOM) Avrasya Başkanı Eren Günhan Ulusoy, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla buğdayın anavatanı Türkiye’de buğday ekim alanlarının arttırılmasının önemine dikkat çekti.

Ülkemizde tahıl üretiminin yüzde 60’ını buğday oluşturuyor. Bugün 164 ülkeye un ihracatı gerçekleştiren Türkiye kasasına 1 milyar doların üzerinde gelir sağlıyor. Dünya nüfusunun yüzde 90’ı Türk ununu tüketiyor.

DAHA ÇOK BUĞDAY ÜRETİMİ
Toplam nüfusları 2 milyarı aşan ve toplam 7,1 trilyon dolar ekonomik büyüklüğü bulunan, 32 ülkeden oluşan dünya buğday üretiminin yüzde 30’unu ve dünya un ihracatının yüzde 55’ini temsil eden Uluslararası Un Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği Avrasya Bölge Başkanlığı da üstlenen TUSAF Başkanı Eren Günhan Ulusoy, dünya un piyasasındaki güçlü payımızı lehimize kullanabilmemiz için buğday ekim alanlarının arttırılması gerektiğini vurguladı.

FİYAT ARTIŞI OLUMLU
2019 yılında buğday ithalatında 8,4 milyon ton ile rekor düzeyde buğday ithalatının gerçekleştiğini belirten Ulusoy, buna karşılık un ihracatının ise 3,3 milyon ton olduğunu söyledi. TUSAF Başkanı Ulusoy, şöyle konuştu; “Olumlu hava şartları sayesinde bu sene 20 milyon ton rekolte bekliyoruz. Buğday ülkemiz için un ve ekmeğin hammaddesi olduğundan stratejik öneme sahiptir. Verilen fiyat artışıyla Türkiye’deki buğday fiyatlarının dünya fiyatlarının üstüne çıktı. Buda buğday üretimini artırıp ithalatı düşürecek. Hammadde üretimindeki güç, sanayicimizi dış piyasalarda daha güçlü hale getirecektir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz