Doktorları İsyan Ettiren Karar

0

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Erkan, kentte özel hastanelerin muayenesi olan hekimlere yönelik aldığı karara tepki göstererek, “Ameliyathane kullanım ücretleri yüzde 382 oranında artırdılar. Bu karardan vazgeçilmezse eylem süreci başlayabilir “dedi.

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr.Murat Erkan, kentte bulunan özel hastanelerin serbest çalışan hekimlerin aleyhine bazı kararlar aldığını açıkladı. “Hekimlerin emeğini yok sayan özel hastane tekelciliğine sessiz kalmayacağız “diyen Erkan, pandemi sürecinde özel sağlık kuruluşlarında çalışan pek çok hekimin ücretsiz izne çıkarıldığını, yıllık izin kullanma ve sağlık raporu almaya zorlandığını ve ücretlerinde ciddi kesintiler meydana geldiğine dikkati çekti.

AMELİYATHANE KULLANIM ÜCRETİNE YÜZDE 382 ZAM
Erkan, Samsun’da ikisi ülke çapında faaliyet gösteren zincir hastane gruplarına bağlı olmak üzere 4 hastanenin ortak bir karar ile pandemi döneminde artan maliyetleri gerekçe göstererek, ameliyatlarını bu hastanelerde yapmak durumunda olan muayenehane hekimlerine karşı, ameliyathane kullanım ücretlerini fahiş derecede, yüzde 382 oranında artırdığını açıkladı. Sorunun çözümü konusunda görüşme yapıldığını ancak sonuç alınamadığın anlatan Tabip Odası Başkanı Erkan, ” Hastanelerin kendi aralarında anlaşarak muayenehane hekimlerine uyguladıkları ücretleri bir anda ölçüsüz bir biçimde artırmalarının çeşitli amaç ve sonuçları olacağı açıktır. Buradaki temel amaçlardan birinin mesleklerini serbest icra eden hekimleri kendi bünyelerinde çalışmaya zorlamak olduğunu tahmin etmek güç değildir. Ancak bu uygulamanın hastalar açısından da istenmeyen sonuçları olacaktır. Yüksek ücretleri karşılayacak gücü olmayan hastalar kendilerini takip eden hekimlerin takibinden çıkmak zorunda kalabilecekler, hekimlerinin takibinde ısrarlı olanlar ise alacakları sağlık hizmeti için daha yüksek bir maliyetle yüz yüze geleceklerdir “dedi.

EYLEM SÜRECİ BAŞLAYABİLİR
Samsun Tabip Odası olarak önerilerini paylaşan Başkan Erkan şunları kaydetti; “Türk Tabipleri Birliği olarak Samsun’da başlayan ve diğer illere yayılma eğilimi gösteren bu sorunu özel hastanelerin hekimleri kendilerine tabi kılma amacı güden bir tutum olarak değerlendiyor ve hekimlerin kendi emeği ile geçinebilme hakkına saldırı olarak görüyoruz. Samsun ve çevre illerdeki özel hastaneleri başlattıkları bu uygulamalardan vazgeçmeye davet ediyoruz. Vazgeçilmediği takdirde, hekimlerin bu tutumla ortak bir eylemlilik içinde mücadele kararlılığı içinde olduğunu bildiriyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz