Doğal Afet Maddesiyle Pazarlık Yapıp, 3 Ay İçin 30 Araç Kiraladı

0

Samsun Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 1.6 milyar lirayı bulan borcu nedeniyle, tüm mallarını ipotek gösterip kredi alabilirken, SASKİ için ‘doğal afet gibi acil durumları kapsayan 21-b maddesine göre’ pazarlıkla 3 aylığına 30 araç kiraladı. Samsun’daki alacaklılarına ‘para ödemeyen’ Büyükşehir, İstanbullu firma ile 988 bin 260 liraya anlaştı.

Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşu olan ve o da borç batağında olduğu gerekçesiyle Samsun’da içme suyuna yüzde 25 zam ve artı TÜFE farkı uygulayan SASKİ’nin, 01.10.2019 ile 31.12.2019 tarihleri arasında 3 ay geçerli olmak üzere yaklaşık 30 araç için ‘acil ve afet durumları’ maddesiyle sözleşme yaptığı anlaşıldı.

Maliyeti 1 milyon 212 bin 403 lira olarak hesaplanan kiralama işi, 988 bin 260 lira ile pazarlık usülü tamamlanarak, AKMERCAN şirketiyle anlaşma yapıldı.

ARAÇ BAŞINA 11 BİN LİRA AYLIK KİRA
AKMERCAN şirketinden kiralanan otomobiller, piyasada aylık 2 bin 500 ila 3 bin 500 liraya kiralanabiliyor. AKMERCAN şirketinden kiralanan araçların ise aylık bedeli yaklaşık 11 bin lirayı buluyor. Büyükşehir Meclisi CHP Grubu ise, ‘pahalı ve adrese teslim anlaşma’ için soru önergesi hazırlıyor.

CHP’Lİ ÜYELER SORU ÖNERGESİ VERECEK
Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Hasan İpek, 21-b maddesinden pazarlık usülüne göre hizmet alımı yapılmasının yanlış olduğunu dile getirerek, “Bu madde açıkça acil durumlarda kullanılması gerekir. Samsun’da nasıl bir afet veya salgın hastalık yaşandı da belediye bu maddeye üstelik otomobil kiraladı. Buradan anlaşılan adrese teslim bir ihale olmuş. Yazılı soru önergesi hazırlayıp ilk toplantıda bu konuyu başkana soracağız. Sözleşmeye göre, her araç için firmaya aylık yaklaşık 11 bin TL ödeniyor. 2018 model araçların aylık kiraları markalarına göre 2500 ile 3500 arasında değişiyor” diye konuştu.

BELEDİYE BORÇ İÇİNDE HER ŞEYE ZAM YAPTILAR
31 Mart seçimlerinden sonra göreve gelen AK Partili Belediye Başkanı Mustafa Demir, 18 yıldır partisi tarafından yönetilen belediyenin borcunu 1 milyar 664 milyon olarak açıklamış ve suya, ulaşıma, müze girişlerine, mezar yerlerine, sayaç okuma bedeline, park ücretlerine ardarda zam yapmıştı. Bütün geliri ve her türlü gayrimenkulleri ipotek göstererek İller Bankası’ndan 108 milyon lira kredi almaya hazırlanan belediyenin, 135 projenin 48’i para olmadığı için yarıda kaldı.

21-B MADDESİNE NEDİR?
SASKİ’nin araç alımı 4734 Sayılı Kamu İhale Kanununun pazarlık usulünü düzenleyen 21’inci maddesinin birinci fıkrasının b bendi hükmünde dayandırılarak yapıldı. Bu maddeye göre “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya yapım tekniği açısından özellik arz eden veya yapı veya can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gerekliliği idarece belirlenen hallerde veyahut idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması” halinde pazarlık usulü ile ihale yapılabileceğini belirtiyor. İsmail AKDUMAN / Sözcü Gazetesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz