Doç. Dr. Özkaya’dan Korona’ya Aşı Önerisi

0

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Şevket Özkaya, BCG aşısının koronavirüs için bir çıkış yolu olabileceğini iddiasını yineledi.

Koronavirüs için beklenen aşının BCG olması gerektiğini savunan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Şevket Özkaya, “BCG yapılan ülkelere bakın mortalite (ölüm oranı) düşük. 2 aylık bebeklere yapılan bir aşı ve herkes yarı doz BCG ile tekrar aşılanmalı. Ben bu hipotezi (bilimsel önerme) Bilim Kurulu’ndaki Prof. Dr. Tevfik Özlü ile 17 Mart’ta paylaştım. Bu bizi dünyada ilk kez bunu bulacak kişi yapacak dedim. Bilim Kurulu’nda bunu konuşmasını istedim. İlginç buldu ve ilk fırsatta bakacağını söyledi” dedi.

AŞIYI KENDİME YAPTIM
BCG aşısı ile koronavirüs mortalitesini ilk duyuran ve bilim kuruluna sunan kişi olduğunu bildiren Doç. Dr. Şevket Özkaya, “BCG aşısı 11 yaşına kadar yapılıyor ve 28-30 yaşına kadar koruyucu etkisi var. Koronadan çok sayıda vaka ve ölümlerin görüldüğü İtayla-Fransa gibi Avrupa ülkeleri BCG’den vazgeçen ülkeler. Çocukları ve gençleri etkilememesini BCG yapılması ile bağlı olduğunu düşünüyoruz. Çin’de nüfusa göre hasta ve ölen sayısının az olması, kaynağın şu an Avrupa olması ve çocuklarda gençlerde ölüm olmaması bir tek BCG ile açıklanabilir düşünüyoruz. Hastalara veya koruyucu olarak tek doz BCG önersek ne kaybederiz. BCG haritası ile koronoviüs haritası bire bir uyuyor. BCG hemen bu hastalarda deneme izni verilmeli ve koruma amaçlı sağlık personeline ve yüksek riskli gruba yapılmalı. Ben kendim hemen bunu tespit eder etmez yaptım kendime ve 50 tane kovid pozitif hasta takip ediyorum. Yurt dışında klinik çalışmalar başlatıldı ama bizde henüz hastalığı anlamaya çalışıyorlar” diye konuştu.

ÖRNEK ÜLKELER VAR
Allerji İmmunoloji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Kutlu da konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Dünya nüfusunun yüzde 7’sini oluşturan Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, İspanya, Almanya, Fransa kayıpların yüzde 70’ine sahip. Neden Hindistan ve Afrika ülkelerinde kayıp oranları düşük? İspanya ve Portekiz arasında görülen farkın sebebi ne olabilir? Batı toplumları hayat tarzlarının getirdiği olumsuzluklar yüzünden mi bu halde? Bu bilim insanlarının dikkatini çekiyor. Bu beş ülkenin ortak noktası hiçbir zaman tüberküloza karşı koruyucu BCG aşılama politikalarının olmaması yüzünden BCG’nin Koronaya karşı koruyucunun olacağı bir söylem ortaya sürüldü. Aslında bu söylem Samsun’dan Şevket Özkaya isimli arkadaşımız tarafından gruplarında paylaşıldı, yayın haline getirildi. Riskli gruplar ve sağlık personeli üzerinden BCG aşılamasıyla ilgili 4 çalışma yürüyor. Sonuçları merakla bekliyoruz. Doç. Dr. Şevket Özkaya kendini aşılattı bile. Bu teoriyi ilk ileri süren doktor olarak dikkat ve bilgilerinden dolayı kendisini tebrik ediyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz