Diyanet Başkanı Ali Erbaş’a Suç Duyurusu

0

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Samsun Şubesi üyeleri, Ayasofya’nın 86 yıl sonra cami olarak ibadete açılışında cuma hutbesinde Fatih Sultan Mehmed’in vakfiyesini okurken Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü karşı imalarda bulunan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

ADD Başkanı Dr. Işık Özkefeli, “Türkiye Cumhuriyeti’nin memuru statüsünde olan Ali Erbaş’ın düşman kuvvetlerini lanetlemesi gerekirken, oturduğu minberden Türk toplumunun ortak değeri olan kurucu liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e lanet okuması, şüphelinin içindeki şeriat devleti özleminin dışa vurumundan başka bir şey değildir” dedi.

Samsun Adliye Sarayı önünde açıklama yapan Başkan Özkefeli, şöyle konuştu; “Erbaş’ın halen Diyanet İşleri Başkanı olarak görev yapması hem Anayasa’ya hem de Diyanet İşleri Kuruluş Kanunu’na aykırıdır. Atatürk devrim ve ilkelerinin, toplumsal sorunlarımızın çözümlenmesinde ışık tutucu niteliğe ve yaratıcı güce sahip olduğuna inananlar, “Atatürkçü Düşünce Derneği’ni kurarak, onun devrim ve ilkelerinin gelecekte de egemen olmasına katkıda bulunma ve onlara bekçilik yapma zorunluluğunu duymuşlardır. Bu nedenle şüphelinin kurucu liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e karşı hakaret içeren söylemleri karşısında ADD’nin kurumsal kimliğine karşı da yapılmış hakarettir. Derneğin üyeleri olarak hakaret sahibi kişilerin cezalandırılmasını talep etmek hem vazifemiz hem de yetkimiz dahilindedir. Bu anlamda bu tarz söylemlerin halkı kin ve nefret boyutunda karşı karşıya getirme çabasına ,yargının gereken emsal karar ile dur diyeceğini umuyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz