Diyalog ve Müzakere Kapıları Kapalı Değil!

0

Samsun Baro Başkanı Av. Kerami Gürbüz, Avukatlık Yasası’nda değişiklik yapılarak illerde alternatif baroların kurulmasına olanak sağlayacak düzenlemeye tepki olarak, Türkiye’nin çeşitli illerinden Ankara’ya başlatılan baro başkanlarının yürüyüşünü değerlendirdi.

Yasa tasarısı ile ilgili tüm çekincelerini, siyasi partiler ve ilgili makamlara bildirdiklerini belirten Gürbüz, “Bu bakımdan her ne kadar bir kısım baro başkanı mevkidaşımız, bulundukları illerden Ankara’ya yürüme eylemi başlatmışlarsa da, bu eylemin şekline ve eylemin zamanına barolar olarak mutabık kalınarak karar verilmiş değildir” dedi.

ZAMANLAMA DOĞRU DEĞİL
Baro Başkanı Gürbüz, şöyle konuştu; “Bize göre 1 Haziran bildirisinde dile getirilen ‘demokratik hak arama özgürlüğünün tüm gereklerini yerine getireceğimize’ ilişkin beyanımızı gerektiren koşullar oluşmamıştır. Çünkü yukarıda arz edildiği üzere görüşmeler halen devam etmektedir. Ayrıca bir an için koşulların oluştuğunu varsaysak bile demokratik hak arama özgürlüğünün tüm gerekleri ile ilgili yöntem konusunda da barolar arasında bir değerlendirme ve istişare de yapılmamıştır. Hak arama yönteminin şeklini ve zamanlamasını doğru bulmadığımız için Ankara’ya yürüme eylemine katılmadık ve destek vermedik. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ilgili muhataplarımızla diyalog ve müzakere sürecini sağlıklı ve verimli bir biçimde yürütme ve mesleğimiz ile barolar için en faydalı sonuçları elde etme gayretinde olacağımızı kamuoyunun ve çok değerli meslektaşlarımızın bilgisine sunarım.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz