Diyaliz Teknikerleri Görev Bekliyor

0

Türkiye’de ölümcül corona virüsü tüm hızıyla yayılmaya devam ederken, ileride sağlık personelinin yetersiz kalabileceği iddiaları gündemdeki yerini koruyor. Diyaliz Teknikerleri Platformu, göreve hazır olduklarının mesajını verdi.

Üniversitelerin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Diyaliz Bölümleri’nden mezun olmuş 20 bin Diyaliz Teknikeri’nin görev beklediği belirtilen bildiride, kamuda ve özel sektörde teknikerlerin istihdam sıkıntısı yaşadıklarına dikkati çekildi.

İSTİHDAMDA SORUN YAŞANIYOR
“Bizler ne kamu da ne de özel sektör de yeterli seviye de istihdam edilemiyoruz” ifadeleri kullanılan açıklamada şunlar kaydedildi; “Biz diyaliz teknikerleri olarak covid-19 virüsüne karşı bu zorlu süreçte hastalarımızın yanında olmak, onlara en iyi tedavi hizmetini sunmak istiyoruz. 1 Mart 2019’da çıkan yeni Diyaliz Yönetmeliği’ne göre 1 mart 2020 itibariyle diyaliz ünitelerin de sertifikasız sağlık personeli çalıştırılamayacak denildi. Ancak hala kamu ve özel diyaliz ünitelerinde biz diyaliz teknikerleri yerine 1000 civarında sertifikasız sağlık personeli çalıştırılmakta. Oysa Sn bakanımız Fahrettin Koca yapmış olduğu açıklamada 1 Mart 2019 itibariyle diyaliz ünitelerin de diyaliz teknikerlerinin istihdam sorununu çözecek diyaliz teknikerlerinin istihdamını artıracağız denildi. Buna rağmen yapılan alımlar da diyaliz teknikerlerine istenilen sayılar maalesef ki verilmedi. Diyaliz ünitelerin de hemşireler yerine biz diyaliz teknikerleri kendi hastalarımıza hizmet etmek ve onlara birer faydalı bireyler olmak istiyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz