Dikkat! Zilinizi Korona Savaşçıları Çalabilir

0

Sağlık Bakanlığı tarafından tüm illerde başlatılan ‘yaygın antikor testi’ cuma günü itibarıyla Samsun’da da başladı. 48 ekip tarafından kapı kapı dolaşılarak yapılan testle, ‘sessiz taşıyıcılar’ ve ‘gizli pozitif vakalar’ tespit ediliyor.

KAPI KAPI DOLAŞIYORLAR
Bu kapsamda Samsun’da bin 368 kişiye bağışıklık düzeyini gösteren antikor testi ve hastalık durumunu gösteren PCR testi yapılmaya başlandı. Resmi araçlar ve koruyucu kıyafetler ile kapı kapı dolaşan ekipler, TÜİK tarafından örneklem yöntemiyle belirlenen hanelerin zilini çalarak, ‘korona virüs testi’ uyguluyor.

EVE GİRMEDEN KAPIDA TEST
Vatandaşların yapılan testler konusunda kendilerine yardımcı olmalarını isteyen İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Bu testlerde öncelikli olarak korona hastalığının bağışıklığı ile ilgili kan testi aynı zamanda aktif dönemimi değil mi diye de boğaz ve burun sürüntüsü olarak PCR testi yapıyoruz. Bu testlerle beraber Samsun’un bir haritası çıkartılacak. Bu haritaya göre bizler gerekli çalışmalarımızı yaparak gerekli bilgilendirmemizi yapacağız. Vatandaşların yapılan testler konusunda bizlere yardımcı olmalarını istiyoruz. Gelen ekipler resmi araçlar ile evlerinize geliyorlar. Koruyucu ekipmanlarını giymiş olarak ve evin içerisine girmeden kapının önünde testi uyguluyorlar. Herhangi bir karışıklık olmaması için bunlara dikkat edelim” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz