DEVA’dan Bafra’ya Çıkarma!

0

DEVA Partisi İl Başkanı Kebire Birer Türk ve yönetimi, Bafra’da sivil toplum kuruluşlarının oda başkanlarını ziyaret etti.

Ziyaretlere DEVA Partisi Bafra İlçe Başkanı Muharrem Uyar, Alaçam İlçe Başkanı Serkan Dağlı ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Ziyaretlerde oda başkanları ile meslek kuruluşlarının pandemi sürecindeki sıkıntıları, Bafra esnafı ve Bafra’nın sorunları ile çözüm önerileri konuşuldu.

Bafra Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Göksel Başar,”Eğitim sistemindeki eksikler ve meslek liselerinin önemi değerlidir. Bu süreçte işsizliğin azalması ve üretim ekonomisinin aktif olabilmesi İçin “Meslek Lisesinin Memleket Meselesi’’ olması gerekmektedir” dedi.

Kahveciler Odası Başkanı Ahmet Yılmaz, “Kahveci esnafı, pandemi döneminde işyerlerinin kapalı kalmasından dolayı çok mağdur ve ekonomik darboğazın içinden çıkılmaz bir hal aldı” diye konuştu.

Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, “Yapılan desteklemeler yıllardır aynı rakamlarda kaldı, enflasyon karşısında hükmünü kaybetti. Çiftçi aldığı destekten fazla vergi ödemek zorunda kalıyor. Tarım üretimindeki girdilerin ithal olması sebebiyle çiftçi sürekli maliyet artışları ile savaşmaktadır. Yurtdışından düşük verdilerle ithal edilen ürünlerinde çiftçinin para kazanmasını engellemektedir” şeklinde konuştu.

Bafra Genç İşadamları Derneği (GİAD) Başkanı Burak Özturan, “Derneğimizin en büyük hayali olan, ‘Tarım Teknoparkı ve Botanik Bahçe Projeleri’dir. İstihdamı geliştirmek adında Bafra’ya taşınabilecek olan bir Polis okulunun veya Askeri Birliğin, Bafra ilçemize fevkalade katkısı olacaktır” dedi.

Bafra Ticaret Borsası Başkanı Namık Kibaroğlu da, tarım girdilerinin fiyat yüksekliğinden yakındı. Kibaroğlu, “Vatandaşın yüzde 90’a yakını borçludur” ifadelerini kullandı.

Bafra Lokantacılar Odası Başkanı Doğan Karafazlıoğlu, esnafın artık işçi çalıştırabilecek gücü kalmadığını söyleyerek; şöyle konuştu; “265 üyemizin sadece 50’ye yakını şuan aktif olarak çalışabilmektedir. Geri kalan esnafımız maalesef işletmelerini kapatmak zorunda kalmıştır. Sürekli verilen ve faiziyle birlikte ertelenen krediler çözüm değildir. Krediler değil, sadece dertler ertelenmektedir. İşsizliğin bu denli yüksek oranlarda seyrettiği şehrimizde, birazda hükümet politikaları sebebiyle İşçi çalıştırmak çok zorlaştı. Yüksek maliyetler sebebiyle, ne işçiler aldıkları ücretlerden mutlu, nede esnafın artık İşçi çalıştırabilecek gücü kalmıştır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz