Dev Fabrika Üretime Hazır Hale Geliyor

0

Samsun’un Çarşamba İlçesi’nde bulunan Şeker Fabrikası’nın yeniden üretime geçmesi için bakım ve onarım çalışmaları devem ediyor.

Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım ve Belediye Başkanı Halit Doğan fabrikayı ziyaret ederek, çalışmalar hakkında Fabrika Müdürü Akif Ulukaya ve yetkililerden bilgi aldı.

Başkan Doğan, “Çarşamba Şeker Fabrikamızın yeniden üretime geçmesi için diğer şeker fabrikalarından alanlarında uzman 37 ustabaşı, 63 muvakkat işçi olmak üzere toplam 100 kişilik bir ekiple fabrikanın bakım ve onarım (revizyonu) çalışması yapılmaktadır. Fabrikamızdaki makinaları tek tek elden geçirip üretime hazır hale getirmek için çalışmalar yapıyorlar. Her şey sorunsuz ilerliyor çok şükür, fabrikamız en kısa zamanda üretime hazır hale gelecek” dedi.

Şeker ekimi için makinaların tahsisini yapıldığını söyleyen Doğan, “Şeker pancarının ekiminde kullanılan 20 adet altı sıralı mibzer makinası temin edildi. 4 bin kg pancar tohumu geldi ve gübrelerimiz de geliyor. Üreticimizin şeker pancarı ekmesi için gereken altyapıyı oluşturduk. Çiftçimize güveniyoruz ve el birliği ile fabrikamızı açacağız” diye konuştu.

En büyük destekçimiz çiftçimiz diyen Başkan Halit Doğan, şöyle konuştu; “Çiftçimiz için şeker pancarı yeninden en önemli gelir kaynaklarından biri olacak. Şeker pancarı ton fiyatı rekor bir artışla 2019 yılında 235 Liradan 300 Liraya yükseldi. 2020 yılında inşallah daha da artacak. Türk-Şeker Genel Müdürü 12 poların altına inilmeyeceğini yani 12 poları baz alarak uygulama yapılacağını duyurdu, bu durum çiftçimiz için de büyük önem arz ediyor.”

İncelemelerden sonra Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir’in de aralarında bulunduğu heyet, personelle yemekte bir araya geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz