Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Yenilenebilir Enerji’ Halkı Rahatsız Etmez

0

Milli Enerji ve Maden Politikası çerçevesinde yerli ve yenilenebilir enerji yatırımlarını artıran Türkiye, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından işletmeye alınan 52 Hidroelektrik Santral (HES) açılışlarını gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; telekonferans sistemi ile yaptığı konuşmada enerjisi olmayan bir ülkenin medeni olmak ve kalkınmaktan bahsedebilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

DÜNYADA 13’NCÜYÜZ
Özellikle yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının bunun için önemli olduğuna dikkat çeken Erdoğan, “Enerji yatırımlarımızdan en büyük payı yenilenebilir enerji sektörümüz aldı. Yenilenebilir enerji, kirli enerji değil, temiz enerjidir, benim halkım rahatsız olmayacak. Yenilenebilir enerjide dünyanın sayılı ülkeleri arasındayız. Yenilenebilir enerji kurulu gücünde dünyada 13’üncü, Avrupa’da 6’ncı sırada yer alıyoruz. Geçtiğimiz yıl yenilenebilir kaynaklara dayalı elektrik enerjisi üretiminde Avrupa’da ikinci sırada yer aldık. 2020 yılının ilk 5 ayında yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimimizi yüzde 66’ya yükselttik” dedi.

CARİ AÇIĞIN KAPANMASINA 100 MİLYON DOLARLIK KATKI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı; “Tabii amacı üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek olanlara bunları anlatmak mümkün değildir. Çevrecilik ve benzeri kisveler altında koparılan yaygaraların amacı bu yatırımları sekteye uğratarak Türkiye’yi enerjide dışa bağımlılığa mahkum etmektir. Ülkemizin cebinden her yıl dışarıya giden 40-50 milyar dolardan nemalanan fırsatçıların bu yaygaralarını dikkate almadık, almayacağız. Çünkü yerli ve yenilenebilir enerjideki her bir puanlık artış cari açığımızın kapanmasına 100 milyon dolarlık katkı sağlıyor. Türkiye büyür ve gelişirken enerji ihtiyacı daha da artacaktır. Son 18 yılda devreye aldığımız 68 bin megavat kapasitenin yüzde 55.4’ünü yerli kaynaklar oluşturdu.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz