Cumhur İttifakı’nda Hasan Uzunlar Krizi

0

Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, ölüm yıldönümü olan 10 Kasım’da ağır hakaret içeren paylaşımlar yapan ve aynı sosyal medya hesabından Cumhur İttifakı ortağı MHP’yi de dinsizlikle suçlayan AK Parti Meclis Üyesi Hasan Uzunlar kriz yarattı.

Yargılandığı mahkemece 10 ay hapis cezasına çarptırılan ve denetimli serbestlik hükümlerine tabi tutulan Hasan Uzunlar’ın MHP’ye yönelik, “Her zaman söylerim, MHP’den ayrılan Müslüman kesim Muhsin Yazıcıoğlu ile devam ettiler. Milliyetçi kesim MHP’de kaldı. İP’ye de tüm bunlardan arta kalanlar gitti” şeklindeki infial yaratan paylaşımı ile ilgili bir adım atılmaması, MHP kanadında rahatsızlık yarattı.

KRİZ DERİNLEŞİYOR MU?
Bilindiği üzere Atatürk’e hakaret ettiği için Uzunlar, Grup Başkanvekilliği görevinden alınmış ve AK Parti tarafından disiplin kuruluna sevkedilmişti. 1 yılı aşan soruşturmanın ne olduğu bilinmezken, Uzunlar’ın MHP’yi dinsizlikle suçladığı paylaşımı ile ilgili bir adım atılmaması Samsun’da MHP tabanında ciddi rahatsızlık yarattı. “Cumhur İttifakı’na zarar veren kişilerin istifasının genel merkezce alındığını” önceki gün yaptığı açıklamasında dile getiren MHP Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak’ın Hasan Uzunlar’ın istifasını istediği, ancak AK Parti İl Başkanı Ersan Aksu’nun bu konuda bir adım atmaması krizi derinleştirdi.

MHP’DEKİ RAHATSIZLIK GENEL MERKEZE İLETİLDİ
AK Parti Başkanı Aksu, Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grubu’nu topladı. Toplantı sonrası herhangi bir açıklama yapılmazken, MHP’deki rahatsızlık Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz tarafından mevkidaşı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’ye iletildiği öğrenildi. AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu’nun, Cumhur İttifakı’nı krize sokan bu konuda ne yapacağı merak ediliyor.

BÜYÜKŞEHİR’DEKİ GÖREVLERİ DEVAM EDİYOR
Öte yandan AK Parti Meclis Üyesi Hasan Uzunlar’ın, SAMULAŞ yönetim kurulu üyeliği, Gıda OSB’deki müfettiş heyetinde üyeliği, İl Encümenliği görevleri devam ediyor. Uzunlar, meclis üyeliği dışındaki diğer üç görevinden ‘huzur hakkı’ adı altında ücret alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz