Cumhur İttifakı Krediye İzin Vermedi

0

Samsun İlkadım Belediye Meclisi Olağanüstü Toplantısı’nda, “Daha önceden işçilerin borçlarının ödenmesi için İller Bankası’ndan talep edilen 6 milyon TL‘lik kredi kullanımının onaylanması ve kredinin çöp işlerinin verildiği şirketin borçlarının ödenmesinde kullanılması” maddesi mecliste görüşüldü.

Karar hakkında açıklamalarda bulunan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Daha önce çalışanların alacaklarına karşılık İller Bankası’na teminat mektubu almak kaydıyla kredi talebinde bulunmuştuk. Bu zaman alınca bu kez talebimizi özel bankadan temlik yapmak suretiyle kredi kullanıp, personellerin alacaklarını ödemiştik. Çalışanların 6 milyonluk alacağını ödedik fakat bu arada İller Bankası’ndan talep ettiğimiz 6 milyon TL, genel müdürlük tarafından onaylandı. Böyle olunca biz de bunu değerlendirmek adına temizlik işlerimizi yapan firmanın belediyemizden 6 milyon TL civarında alacağı vardı. Bu krediyle onu ödemeyi istedik. Böyle olursa bir hesap yaptık 4 milyon TL’lik bir tasarruf elde etmiş olacağız” diye konuştu.

Konuşmanın ardından madde komisyonda tartışıldı. Cumhur İttifakı kanadı “Borç ile borç ödenmez ve daha önce yapılan şirket sözleşmesi gereği hukuka aykırı alanlar olabilir” gerekçeleri ile kredi talebine ret oyu verdi. Komisyonun karşı kararının okunmasının ardından mecliste oynanan madde 18 ret, 15 kabul oyu alarak meclisten geçmedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz