Covid-19 Fırsatçıları Bu Kadarına Da Pes

0
HAVZA'DA KORONA VİRÜSÜ İLE MÜCADELE KAPSAMINDA BELEDİYE EKİPLERİ TARAFINDAN GECE DEZENFEKSİYON ÇALIŞMALARINA BAŞLADI. ÇALIŞMALAR KAPSAMINDA KAPLICALAR DA DEZENFEKSİYON VE İLAÇLAMA ÇALIŞMALARI YAPILDI. (İHA/SAMSUN-İHA) Samsun'un Havza ilçesinde korona virüsü ile mücadele kapsamında belediye ekipleri tarafından gece dezenfeksiyon çalışmalarına başlandı. Kaplıcalarda da dezenfeksiyon ve ilaçlama yapıldı.

Corona virüsü vakasının ülkemizde görülmesinin ardından hükümetin almış olduğu çeşitli tedbirler kapsamında tüm kentlerde köşe bucak dezenfekte çalışmaları yapılırken, virüsten korunmak amacıyla kullanılan hijyen ürünlerinde de fırsatçılar türedi.

Bazı dezenfektan üreten firmalar; Covid-19 için yapılan ilaçlama çalışmalarına 90 gün garanti verirken, yine özellikle maske, tulum, eldiven ve ilaçlarda yaklaşık olarak yüzde 500-1000 oranında fiyat artışı meydana geldiği iddia edildi.

TALEPLERE CEVAP VERMEYE ÇALIŞIYORUZ
Ülkemizde Covid-19’un ortaya çıktığı günden bugüne kamu kurumları, belediyeler, özel şirketler, kafeler, restorantlar ve apartman yöneticilerinden yoğun bir şekilde ilaçlama talebi geldiği söyleyen Samsun İbs Haşere, Dezenfeksiyon ve Havuzculuk Hizmetleri Ziraat Mühendisi Pınar Cangökçe Eyidoğan, bir yandan taleplere yetişmeye çalıştıklarını bir yandan da fırsatçılarla mücadele etmek zorunda kaldıklarını kaydetti.

90 GÜN SÜRE VERİLEMEZ
Ziraat Mühendisi Pınar Eyidoğan, “Tüm dünyayı paniğe sokan corona virüsüyle biz de ülke olarak karşı karşıyayız. Doğal olarak herkes panik içinde ve çare aramakta. Müşterilerimiz, corona virüsünün dezenfeksiyonu için bizlerden garanti istiyor. Bazı ilaç firmaları 90 gün garanti veriyormuş. Bu böcek ilaçlaması değil. Belli bir süre nasıl verilebilir? Dünyanın bile henüz bilemediği, çözemediği, uğraşlar verdiği bir virüs için dezenfeksiyonuna ’90 gün korur sizi’ demek doğru değil” dedi.

20 LİRALIK ELDİVEN 250 LİRAYA YÜKSELDİ
Ülke olarak geçirdiğimiz bu zor süreçte fırsatçılığın da arttığına dikkat çeken Eyidoğan, şöyle konuştu; “Her büyük vakada yaşadığımız fırsatçılık yine karşımızda. Herşeyin fiyatı, ederi vardır. Ticarette de kar marjı vardır lakin fırsatçılık başka bir şeydir. Kutusu 20 TL olan eldiven, 250 TL-479 TL arasında, tanesi 50 kuruş olan tek kullanımlık maske 30 TL; dezenfektanın litresi 15 TL iken; 150 TL’ye yükseldi. İnsanların sağlığından söz ediyoruz. Lütfen bu dönemde bunu yapmayın.”

Ziraat Mühendisi Pınar Eyidoğan, kamuoyunda ve sosyal medyada kaynağı bilinmeyen paylaşımlara itibar edilmemesini, Sağlık Bakanlığı’nın uyarılarının dikkate alınması gerektiğini vatandaşlara tavsiye etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz