Çorum Belediyesi OKE’ye Rakip Oldu

0

Çorum’un Mecitözü İlçesi’nde Biyokütle Enerji Santrali bulunan Oltan Köleoğlu Enerji’ye Çorum Belediyesi rakip oldu. Belediye, organik atıklardan elektrik üreten bir tesis kurmak için ihaleye çıktı.

Çorum Belediyesi, merkez ilçeye bağlı Karabürçek Köyü’nde kuracağı biyometanizasyon tesisinde günde 95 ton atıktan yılda 9.600.000 kWh elektrik üretileceğini duyurdu.

Belediye tarafından toplanacak ve transferi yapılacak olan dal budak atığı, çimen atığı, organik pazar atıkları, ayrıştırma tesisinden temin edilen evsel nitelikli elek altı organik içerikli çöp atığından biyometanizasyon yöntemiyle elde edilecek gaz, Biyokütle Enerjisi Santrali’nde elektrik enerjisine dönüştürülecek.

16 YIL İŞLETİCİSİ OLACAK
Belediye, ‘BES kurdurmak’ ve ’15 yıllığına işlettirmek’ için kapalı teklif arttırma usulüyle ihale yapacak. Söz konusu tesisin kurulumunun 31 Aralık 2020 tarihine kadar tamamlanması ve geçici kabulünün alınması gerekecek. Üstlenici, 01 Ocak 2021 tarihinden itibaren 15 yılı işletme süresi olmak üzere toplam 16 yıllığına intifa hakkı alacak. İhale 14 Nisan 2020 günü, saat 14.00’te gerçekleşecek.

Yaklaşık 10 milyon lira değerindeki proje ile il genelinde oluşan biyobozunur atıklarının fermantasyonu ile oluşacak metan gazı potansiyelinin değerlendirilerek elektrik enerjisi üretilmesi ve enterkonnekte sisteme bağlantısının yapılarak ülke ekonomisine katkı sağlaması amaçlanıyor.

OKE’NİN DE SANTRALİ VAR
Samsun’un Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi’nde yapımı devam ederken, Samsun 3. İdare Mahkemesi’nin verdiği ‘yürütmeyi durdurma kararı’ ile inşaatına izin verilmeyen Biyokütle Enerji Santrali’nin işletmecisi Oltan Köleoğlu Enerji (OKE) firmasının da Çorum’un Mecitözü İlçesi’nde 5 Mw gücünde aynı işlevi gören santrali bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz