Corona Alarmı Arasında Kanal İstanbul İhalesi

0

Samsun Çevre Platformu Sözcüsü (SAMÇEP) Mehmet Özdağ, corona virüs ile mücadele edildiği bir ortamda Kanal İstanbul projesinin ihalesinin gerçekleştirilmesine tepki gösterdi.

Kanal İstanbul için ilk ihale yapıldı. Dev projenin etki alanında bulunan tarihi Odabaşı ve Dursunköy köprülerinin rekonstrüksiyonu için 5 firma teklif verdi. Toplamda 5 firmanın katıldığı ihalede Artuklu Mimarlık’ın teklifi geçersiz sayılırken, Mukarnas Mimarlık 500 bin lira, Hasan Fehmi Şahin 550 bin lira, Safir Jeoteknik 507 bin lira, Altıparmak Mimarlık 408 bin lira teklif etti.

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, “Kanal İstanbul Projesi için ayrılan bütçe 110 Milyar TL iken, corono virüs salgınına ayrılan toplam bütçe 100 Milyar TL’dir. Kanal İstanbul projesinin ilk gündeme geldiği günden bu yana yürüyüşler, insan zinciri, toplantılar, tartışmalar yapıldı. Projeye için Samsun’da dahil olmak üzere ülkenin dört bir tarafından itiraz dilekçeleri verildi. İktidar halkın bu hassasiyetini görmek istemiyor. Ekolojik yıkım iktidarın umurunda değil. Tek düşündükleri doğayı ve yaşam alanlarımız ticari metaya dönüştürmek ve yandaşlarına sermaye aktarımı yapmak. Bunu şiddetle ret ediyoruz. Mücadelemizin süreceğini bir kez daha yineliyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz