Çiftçinin Traktörüne Haciz Koymak Nedir?

0

İYİ Parti Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy, AK Parti hükümetinin Pandemi sürecinde daha da sıkışan, bunalan çiftçi ve köylüyü tarım kredi kooperatifleri eli ile tefeci düzenine soktuğunu savundu.

“Tarlada ektiği mahsülü bile satamayan çiftçiye düşük faizli teşvikler vermek yerine, ‘traktör ve tarım ekipmanları’ temin eden tarım kredi kooperatifleri tarafından haczediliyor” diyen Aksoy, “Banka faizi ve bir de katılım katkı payı adı altında ekleme yaparak borcu 2 katına çıkartan, üreticinin malına el koyan tarım kredi Kooperatifleri tefeci gibi davranmaktadır” dedi.

TARIM YOK EDİLİYOR
İYİ Partili Başkan Aksoy, şöyle konuştu; “Pandemi Sosyal Destek Programı’na alınmayan çiftçi ve köylü, bu duruma daha ne kadar dayanabilir? ‘Köylü milletin efendisidir’ diyen bir anlayıştan, ‘köylü milletin kamburudur’ anlayışına hangi ara geldik? Çiftçi sadece faiz girdabında boğulmadı. Dövizin artışı ile birlikte girdi maliyetleri de ciddi oranda arttı, pazarlama alanında kartellerin kucağına itildi, yanlış politikalar ile tarım alanları küçüldü. Çiftçinin öldürülmesi, tarımın yok edilmesi sonucu ülke daha büyük bir yokluğa sürüklenmiyor mu?”

ÇİFTÇİYE KULAK VERİN!
Tarım Kredi Kooperatifi’nden domates fidesi almak için 12 bin 500 liralık kredi çektiğini ifade eden Amasyalı çiftçi, “Beni ayrıca 6 bin 500 lira katılım katkı payı için borçlandırdılar. Toplam 20 bin lira üzerinden faiz işlettiler. Yaklaşık 10 ay önce aldığım destek şimdi 38 bin lira oldu” diyor. Bu feryadı duyacak bir merci yok mudur?” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz