Çiftçinin Borçlarına İyileştirme İstiyoruz

0

Tarım ve Orman Bakanlığı, Samsun’un da aralarında olduğu 21 şehirde yüzde 75 tohum yardımı yapılacağını ve tüm arazilerin düşük bedellerle kiraya verileceğini açıkladı.

Bu kararın çok sevindirici olduğunu kaydeden Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, “Ekmek, su, hava olmadan hayat olmaz. Tarım da hayatın devam etmesi için olmazsa olmazımızdır. Çiftçilerimizin ekim-dikim dönemi olduğu için bizleri çok zor günlerin beklediğini görüyoruz. Özellikle şu anda sebzede çiftçilerimiz fide alım ve dikimine başladı” dedi.

MEVSİMLİK İŞÇİ SORUNU VAR
Coronavirüs salgınından dolayı çiftçilerin mevsimlik işçi bulmakta zorlandığını vurgulayan Aydemir, “Fide dikerken 30-40 santim mesafe olması gerektiği için bir yakınlık olacak, bu mesafenin de artırılması maliyet açısından üreticiyi zarar ettirir. Mayıs ayından başlayarak mevsimlik işçiler bölgemize sebze toplamaya geliyorlar. Hastalık nedeni ile ulaşım sorunu var. Gübre, ilaç ve tohum da fiyatların yükseldiğini görüyoruz. Bunların maddi anlamda çiftçimize büyük bir yük olacağını düşünüyoruz. Devletimiz tarım konusunda üreticiye yardım ediyor, ancak biz bu söylediklerimizle ilgili de bir çalışma yapılmasını devletimizden bekliyoruz” şeklinde konuştu.

72 BİN TON PANCAR
Çarşamba Şeker Fabrikası’nın tekrar faaliyete geçmesi için ‘şeker pancarı üretimi’ ile ilgili çalışmalarını yaptıklarını dile getiren Ziraat Odası Başkanı Aydemir, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Yaptığımız çalışmalar meyvesini vermeye başladı ve şu anda 72 bin ton şeker pancarı dikimi başladı. Bunların da birinci avansları ödendi. Şeker pancarı üretiminin 100 bin ton olacağını düşünüyorum. Kalan miktarda çevre illerden temin edilerek Çarşamba ekonomisine büyük katkısı olacak olan Çarşamba Şeker Fabrikası’nı tekrar faaliyete geçireceğiz.”

Çiftçilerin Ziraat Bankası’na olan borçlarında da iyileştirme yapılması gerektiğini söyleyen Başkan Muammer Aydemir, “Üreticiler virüs nedeniyle evlerinden çıkamıyorlar. Üreticilerimizin Ziraat Bankası’na olan borçlarının 5 yıl veya daha uzun süreye yayılarak iyileştirme yapılması, sosyal güvenlik borçlarında da iyileştirme çalışmasının yapılmasını istiyoruz” diyerek, sözlerini sonlandırdı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz