Çiftçi Yüreği Ağzında Hasadı Bekliyor

0

İYİ Parti Samsun Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Bedri Yaşar, mülkiyeti Tarım ve Orman Bakanlığı’na ait olan orman özelliğini yitirmiş arazilerde çiftçinin ekip biçmesine izin verilen ancak Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kaydı olmadığı için desteklerden yararlanamayan çiftçilerin mağduriyetini Meclis gündemine taşıdı.

ÜRETİCİ TEŞVİK EDİLMELİ
Vekil Yaşar, “Tarımın gelişmesinde ve çiftçinin üretim yapılabilmesinde en önemli koşul çiftçinin yaptığı üretimden para kazanması ve teşvik noktasında yeterli ve zamanında desteklenmesidir. Her geçen gün artan girdi maliyetlerinin çiftçilerimizi nasıl zorladığını anlatmama gerek yok. Bu duruma bir de doğal afetlerin eklenmesiyle üretici ürettiğinin de karşılığını alamaz hale gelmiştir” dedi.

EK-BİÇ DİYORSUN DESTEKLEMİYORSUN
ÇKS kaydı olmayan çiftçilerin sıkıntılarını dile getiren Bedri Yaşar, şöyle konuştu; “Orman arazilerinde tarım yapması uygun görülen ama ÇKS kayıtlarında yer verilmeyen çiftçilerimiz ne desteklerden yararlanabiliyor ne de TARSİM sigortası yaptırabiliyor. Madem insanımıza yerin yoksa gel devlet arazisinde çalış, ek-biç diyorsunuz, bu insanlarımız zaten mağdur, desteklerden yararlanabilmeleri için resmi kayıtlarını da yapın da onlar da çiftçi desteklerinden yararlanabilsin, üretimini artırabilsin. Mahsulü ekiyor; ama karşılaşacağı herhangi bir olumsuzlukta Allah’a emanet eli yüreğinde hasat zamanını bekliyor. Çiftçimizin üretimi artırabilmesi, başını yastığa rahat koyması ve bu yerlerin ÇKS kaydı için kanunlarda gerekli değişikliğin bir an önce yapılması lazımdır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz