Çiftçi Üretecek, TÜRKŞEKER Alacak

0

Samsun’un Çarşamba İlçesi’nde yeniden faaliyete geçen Şeker Fabrikası’nda ‘Sözleşmeli Tarım Tanıtım Toplantısı’ düzenlendi. TÜRKŞEKER, ‘tarladan rafa’ felsefesiyle üreticiye ‘alım garantisi’ verirken, ayrıca ‘tohum, gübre ve nakit avans’ desteği sağlayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Ekilmemiş tek karış toprak kalmayacak üretim devam edecek” talimatıyla sözleşmeli tarım kapsamında yaptığı çalışmalara hız kazandıran Türkiye Şeker Fabrikaları (TÜRKŞEKER) tarafından Çarşamba Şeker Fabrikası’nda ‘Sözleşmeli Tarım’ tanıtım toplantısı düzenlendi.

Toplantıda, pandemi sürecinde sağlık ile birlikte tarım sektörünün de kıymetinin daha iyi anlaşıldığını belirten Vali Dr. Zülkif Dağlı, TÜRKŞEKER’in uyguladığı Sözleşmeli Tarım Projesi’ni, çiftçileri fiyat dalgalanması ve faizden koruduğu için önemsediklerini söyledi.

FABRİKA HAYATA DÖNDÜ
AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş ise, “Çarşamba Şeker Fabrikası bizim için çok önemliydi, yaşanan süreç sonrası gelinen nokta bizi çok mutlu etti. Bugün tekrar hayata döndü ve Çarşamba ve Bafra ovamızın gelecek yıllarını planlamaya vesile oldu. Tarımın önemini pandemi döneminde bir kez daha gördük. Bu süreçte birçok ülkede sıkıntı çekerken, köklü sağlam temeller üzerinde olan tarımımızın vesilesiyle Allah’a çok şükür sıkıntısız bir süreç yaşadık” dedi.

ÇİFTÇİYE TÜRKŞEKER GÜVENCESİ
Çiftçiye olan desteklerinin artarak devam ettiğine dikkat çeken Fuat Köktaş, “Çiftçimize pancardan sonra ekeceği ürünün tohum, gübre ve nakit avansını TÜRKŞEKER ödeyecek. Sözleşmeli üretim yapan çiftçilere alım garantisi de verilecek. Pancar dışı ürünlerde de sözleşmeli üretim ile çiftçimizin yanındayız. Böylelikle çiftçimizin krediye muhtaç olmadan, herhangi bir borca, faize veya kefile ihtiyaç duymadan üretim yapması sağlanacak. Piyasa koşulları dikkate alınarak çiftçimize her zaman olduğu gibi en iyi fiyat verilecek. 95 yıldır şeker pancarı alımında olduğu gibi çiftçimizin diğer ürünlerinin alımında da TÜRKŞEKER güvencesi altında olacaktır” diye konuştu.

TARLADAN RAFA FELSEFESİ
TÜRKŞEKER Genel Müdürü Mücahit Alkan ise, “Sözleşmeli Tarım ile Münavebe Sistemi kapsamında çiftçimize verdiğimiz avans, tohum ve gübre desteğinin yanı sıra çiftçimizin ürettiği hububata piyasa fiyatının yüzde 2’si, makarnalık buğdaya ise piyasa fiyatının yüzde 4’ü üzerinde bir alım garantisi vererek, çiftçimizin kazanmasını sağlıyoruz. Sistem dâhilinde kurulacak dağıtım ağı sayesinde çiftçiden alınan ürün doğrudan sanayiciye ulaştırılacak. Sanayicinin işleyeceği ürünler de doğrudan market raflarına taşınacak. Tarladan rafa felsefesiyle oluşturacağımız bu ağ sayesinde tüketici kaliteli ürünü uygun fiyata alacak. Böylece hem sanayicimiz hem çiftçimiz hem de tüketicimiz kazançlı çıkacak”
ifadelerini kullandı.

Çarşamba Şeker Fabrikası’nın yeniden üretime başlaması için ihtiyaç duyulan pancarın bölgede yetiştirilmesi gerektiğinin altını çizen Alkan, fabrikanın ihtiyaç duyduğu pancarın yetiştirilmesi için katkı sunan tüm kurum ve kuruluşlar ile çiftçilere teşekkür etti.

ERDOĞAN’IN SÖZLERİNİ HATIRLATTI
Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan şunları kaydetti; “Türkiye’nin en önemli ovalarından birinde yaşıyoruz. En önemli gelir kaynaklarımızdan biri tarım, bizlerde tarımın gelişmesi için yapılan her projeye destek veriyoruz. TÜRKŞEKER bölgemizdeki çiftçilerimize sözleşmeli olarak arpa, buğday, mısır, yağlık ayçiçeği yanında çeltik, barbunya, soya üretimi konusunda önemli destek verecek. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi; Ekilmemiş tek karış toprak kalmayacak üretim devam edecek.”

Toplantıya Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, TÜRKŞEKER Genel Müdür Yardımcıları, daire başkanları ve ziraat odası başkanları katıldı.

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, AK Parti Samsun Milletvekilimiz Fuat Köktaş, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel Müdürü Mücahit Alkan ve beraberindeki heyeti makamında misafir etti. Başkan Doğan, ziyaret anısına misafirlerine çeşitli hediye takdiminde bulundu.

Samsun’u her gittikleri yerde çalışmalarından dolayı örnek gösterdiğini söyleyen TÜRKŞEKER Genel Müdürü Mücahit Alkan, AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş ve Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan’a da Çarşamba Şeker Fabrikası’nın açılması için yaptığı çalışmalardan dolayı ayrıca teşekkür etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz