CHP’nin Suda İndirim Teklifi Reddedildi

0

Samsun Büyükşehir Belediyesi Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ) 2020 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı, Ömer Halisdemir Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Toplantıya Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir başkanlık ederken, SASKİ idarecileri ve SASKİ meclis üyeleri de toplantıya katıldı. 8 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda Başkan Mustafa Demir ve SASKİ Genel Müdürü Fatih Yıldız önemli açıklamalarda bulundu.

BAŞVURANA YÜZDE 50 İNDİRİM
Geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşların tarifelerinde yarı yarıya indirime gittiklerini açıklayan Fatih Yıldız, “591 bin abonemiz var. Son 1 yılda yaklaşık 27 bin yeni abone yaptık. İlçelere göre en çok abonemiz İlkadım’da daha sonra da Atakum’da var. Şu anda konut kredilerinin düşmesiyle birlikte abone sayımız da ciddi anlamda artıyor. Hatta hiç bugüne kadar yapmadığımız kadar günlük abone yapıyoruz. Bu yılsonu itibarıyla Atakum’daki abone sayısı da ciddi oranda artacaktır. Çünkü en çok Atakum’da konut satışı yapılıyor. Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte aldığımız karar sonucunda geçinmekte zorluk çeken vatandaşlarımızın bize müracaatları halinde tarifelerine yüzde 50 oranda indirim uyguluyoruz. Burada devletimizin elektrik faturalarında yaptığı indirimi model aldık. Bu uygulamayı da şu anda yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yıldız, “Daha önceden taksit yapma konusunda büyük sıkıntılar yaşanıyordu. 3-5 ay olan taksitleri 24 aya veya gerekirse daha uzun vadelere bölebiliyoruz. Borcunu ödemek isteyen tüm vatandaşımıza her türlü imkanı sağlıyoruz. Kaçak ve usulsüz su kullanımındaki müeyyide çok ciddi bir müeyyideydi. Cezanın bir karşılığı ve dengi olmalıdır. Bir insanı öldürecek şekilde ceza olmamalı düşüncesiyle bunları da makul seviyeye çektik” dedi.

CHP’DEN TEPKİ
CHP’nin gündeme getirdiği her ay faturalara yansıtılan “TÜFE zammı kalksın, suda indirim uygulansın” teklifi, oy çokluğu ile reddedildi. CHP Grup Başkanvekili Atila Tekcan, “Samsun halkı bunları hak etmiyor. Türkiye’nin en pahalı suyunu vatandaş kullanıyor. Yazıktır” açıklamasında bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz