CHP’li Zeybek’ten Havza’ya Şanlı Apoleti Teklifi

0

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Havza’ya gelişinin 101. yılı kutlamaları çerçevesinde İlk Kıvılcım Şehitler Parkı’ndaki Şehitler Anıtı’na çelenk sunuldu. Çelenk koyma törenine, İlçe Kaymakamı Metin Yılmaz, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, siyasi parti temsilcileri, protokol üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ve AK Parti Havza İlçe Başkanı Kadir Kayan, eczacı Ahmet Kaya ve çalışanları ile bayramlaştı. Teşvikiye Kavşağı’ndaki kontrol noktasında görevli polis ve jandarmaya şeker ikram edildi. Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, “Önümüzdeki bayramlarda sarılarak bayramlaşacağız” dedi.

CHP VE ADD’DEN ALTERNATİF KUTLAMA
CHP Havza İlçe Başkanlığı ve ADD Havza Şubesi tarafından düzenlenen alternatif program ile Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Mehmetçik Meydanı’nda düzenlenen programa İlçe Başkanı Halil Alkan, ADD Havza Şube Başkanı Hayriye Sevda Kurtiş ve yönetim kurulu üyeleri katıldılar.

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, “O büyük hayallere ve ideallere sahip bir dehaydı. Havza’da ilk Milli Birlik Mitingi’ni yapmıştır. İlk Müdafa-i Hukuk Cemiyeti, Havza’da kurulmuştur. Teşkilat, ilk toplantısını ‘Taş Mektep’ yani şimdiki Merkez İlköğretim Okulu’nda yapar. 18 günlük çok yoğun çalışma ve telgraf trafiği ile geçen süreçte Mustafa Kemal halka her şeyi anlatmaya çalışır. Atatürk, “Eğer Havza’nın nafi ve şifalı kaplıcaları ahvali sıhhiyem üzerinde müspet bir tesir bırakmasaydı emin olunuz ki; inkılap için çalışamayacaktım” sözü ile de büyük Kurtuluş mücadelesine bedenen, zihnen ve ruhen hazırlanmıştır. Günümüzde Atatürk’ün başarısını gölgelemek isteyenler ihanet ve delalet içerisindedirler” dedi.

CHP’li Zeybek, TBMM’ne verdiğim kanun teklifinde Havza’nın hak ettiği altın madalya ile ‘Şanlı Havza’ tarihi taltif edileceğini sözlerine ekledi.

KONVOY VE HAVAİ FİŞEKLER GÖSTERİSİ
Akşam saatlerinde ise konvoy ve havai fişek gösterisi düzenlendi. Protokol üyeleri ellerinde bayraklarla üstü açık otobüsten halkı selamladı. Havza Atatürk Evi ziyaret edildi. Program Mehmetçik Meydanı’nda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından havai fişek gösterisi ile sona erdi.

Mehmetçik Meydanı’nda Türk Kızılay Havza Temsilciği tarafından katılımcılara 100 yıl önce halkı Milli Mücadele’ye teşvik etmek ve İzmir işgalini protesto amacıyla dağıtıldığı gibi kuru üzüm verildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz