CHP’li Tekcan Sordu, Başkan Mustafa Demir Cevapladı

0

CHP Grup Başkanvekili Atilla Tekcan, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal belediyecilik anlamında sınıfta kaldığını söyledi. Tekcan, “Pandemi sürecinde ne esnafa ne de vatandaşa yardım yapılabildi. Büyükşehir sınıfta kaldı” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Nisan ayı toplantısında CHP Grup Başkanvekili Atilla Tekcan, sert eleştiriler yöneltti. Belediyenin faaliyet raporu ve denetim raporunun görüşüldüğü toplantıda Tekcan, Büyükşehir Belediyesi’nin borcunun her geçen yıl katlandığını söyledi. CHP’li Tekcan, pandemi sürecinde Büyükşehir’in sosyal belediyecilik anlamında sınıfta kaldığının altını çizdi.

BORÇLAR KATLANDI
Büyüşehir Belediyesi’nin mali tablosunu incelediğini belirten CHP’li Atilla Tekcan, “2018 ile 2020 yıllarındaki araç cetvelini inceledim. İtfaiye aracı ve silindir yok. Faiz giderlerimiz oldukça fazla. 204 milyon lira gibi bir kur farkı gelmiş. 2 yılda Samsun Büyükşehir Belediyesi yüzde 13 küçülmüş. Zenginleşmedik, fakirleşmişiz. Bütçe gelir gidere baktığımızda denge kurulamamış, 152 milyon lira açık verdik. 2018’de 1 milyar 679 milyon olan borcumuz, 2019’da 1 milyar 614 milyona, 2020 yılında 2 milyar 66 milyona çıkmış. Başkanın 20 Şubat 2020’de bir açıklaması vardı, ‘700 milyon lira borçtan düştük’ diye. 451 milyon 957 bin lira borçlarımız artmıştır” dedi.

VATANDAŞ BELEDİYEYİ GÖREMEDİ
Eleştirilerini devam ettiren CHP’li Grup Başkanvekili Tekcan, “Büyükşehir Belediyesi, öz gelir elde etme açısından 30 büyükşehir belediyesi içinde 21. sırada yer alıyor. Basın tanıtım harcamaları 473 bin lira, oldukça fazla olduğunu söylemek istiyorum. Araç sigorta işlemlerinde toplu bir alım var, neden ihale yapılmadığını merak etmekteyiz. Otopark projeleri için 1 milyon lira planlanırken, gerçekleşme bedeli iki katı olmuş. İl sınırları içerisinde yeşil alanların çoğaltılması için 2 milyon lira bütçe öngörülmüş, hiçbir işlem yapılmamış. Sayıştay tarafından da raporda belirtilen 24 derslikli okul için 2020 yılında 8 milyon lira bütçe öngörülmüş iken, 13 milyon lira ödenmiş ve inşaat bitirilmiş. Pandemi sürecinde Samsun Büyükşehir Belediyecilik sosyal belediyecilik açısından sınıfta kalmıştır. Bunu bütçe söylüyor. Sosyal amaçla harcanan bütçe 13 milyon lira. Bu bütçenin 1.9’ına denk geliyor. Büyükşehir pandemi sürecinde halka dokunmamıştır. Esnaflar ve fakir fukara, sosyal belediyecilik anlamında belediyeyi görmemiştir” açıklamasını yaptı.

3.3 MİLYAR BORÇLA DEVRALDIK
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise belediyeyi 3.3 milyar liralık borç ile devraldıklarını söyledi. “160 milyon dolarlık döviz borcu olan bir belediyeyiz” diyen Demir, “Kasamızda parada var. Hepsinin yeri hazır. 31 Mart sonrası belediyenin maaş ödeyecek durumu yoktu. İki yılda 600 milyon lira borç ödendi. Pandemi sürecinde en fazla destek veren belediyeyiz. Esnaflarla günü birlik bir araya geliyoruz. Talepleri geri çevirmiyoruz” açıklamasını yaptı.

RÜŞVETÇİ DAİRE BAŞKANI’NI SORDU
CHP Grup Başkanvekili Atilla Tekcan, rüşvetten tutuklanan Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Daire Başkanı B.K.’yı hatırlattı, belediyede iç denetim mekanizmasının neden olmadığını sordu. Tekcan, “Tutuklanan daire başkanı ile ilgili iç denetim mekanizması çalıştı mı? İnceleme yapıldı mı? Faaliyet raporları bunları da içerir ancak bunu göremedik” açıklamasını yaptı.

BEN YOĞUN BİR İNSANIM
Büyükşehir Belediye Başkanı Demir, söz konusu konuya girmek istemediğini belirterek, söze başladı. Demir, “Belediye olarak atama yaptığınız bir kardeşimiz, çalışanımız, hiçbir insanın arzu etmeyecek olduğu, hiç kimsenin düşmek istemeyeceği bir duruma düşmüştür. İkide bir bunu gündeme getiriyorsunuz. Yönetim olarak gereğini yaptık. Hala belediye üzerinden algı yaratmak istiyorlar. Bir duyum alınca savcılığa müracaat ettirdik, takip ettirdik 3 ay sonra arkadaşımızın başına bir hal geldi. Orada gereken işlemler yapıldı. İki müfettiş o olaydan sonra tüm işlemleri inceledi, zimmete geçirilen bir şeye rastlanmadı. Bunu da ifade ediyorum. İki iç denetçi var. Gece gündüz çalışıyorlar. İç denetime 4 müfettiş daha talep ettik. Bakan onay verdi, atamaları yapıldı. Gelsinler beni teftiş etsinler. Ben yoğun bir insanım hata yapıyorsak yapmayalım” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz