CHP’li Kadınlardan İktidara Çağrı

0

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, iktidara İstanbul Sözleşmesi’ne geri dönülmesi çağrısı yaptı. Hancıoğlu, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” dedi.

CHP Parti Meclisi(PM) Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, CHP PM Üyesi Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

20 MART KARA BİR MİLATTIR

CHP’li Hancıoğlu ve beraberindeki kadın vekiller, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye’nin tek taraflı çekilmesine tepki gösterdi, sözleşmeye dönülmesi çağrısı yaptı. Açıklama yapan Hancıoğlu, “10 kadın daha 20 Mart tarihinden bu yana öldürüldü yada ölüme sürüklendi. Neden 20 Mart? Çünkü bu tarih, biz kadınlar için kara bir milattır! Bu tarih; kadınları şiddetten, istismardan korumak amacıyla imzalanmış olan bir uluslararası anlaşmadan, İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye’nin tek taraflı olarak çekildiği ve bu yapılırken de millet iradesinin ayaklar altına alındığı tarihtir!” dedi.

KARAR YOK HÜKMÜNDEDİR

Neslihan Hancıoğlu açıklamasında şunları kaydetti; “20 Mart tarihli Cumhurbaşkanı kararı, ülkemizin hukuk devleti niteliğini de zedelemiştir. Çünkü şu an, İstanbul Sözleşmesi’nin onaylanmasının uygun bulunmasına dair 6251 sayılı Kanun yürürlüktedir. Yine, İstanbul Sözleşmesi temel alınarak hazırlanan 6284 sayılı ‘Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’ yürürlüktedir. Tekrar altını çiziyoruz. İstanbul Sözleşmesi, işte budur. İçinde, iddia edildiği gibi aile bütünlüğüne halel getirdiğine ilişkin, kültürel ve toplumsal değerleri erozyona uğrattığına ilişkin, boşanmaları arttırdığına ilişkin hiçbir hüküm yoktur. İstanbul Sözleşmesi’nin tek taraflı feshini tanımayacağız. Bu karar, bizim nazarımızda yok hükmündedir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz