CHP’li Hancıoğlu: Santral İnşaatını Durdurun

0

Samsun 3. İdare Mahkemesi’nin, Samsun’un Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi’nde Oltan Köleoğlu Enerji tarafından yapımı süren Biyokütle Enerji Santrali için hazırlanan nazım ve imar planlarının yürütmesini durdurma kararına ilişkin bir açıklama yapan CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Çarşamba Belediyesi ve Samsun Büyükşehir Belediyesi’ni, bu mahkeme kararını derhal uygulamaya, santral inşaatını durdurmaya çağırdı.

RUHSAT HUKUK DIŞI
CHP’li Vekil Hancıoğlu, “Mahkeme, Çarşamba-Eğercili’de yapımı süren BES’e karşı, Mimarlar Odası Samsun Şubesi ve yörede arazisi bulunan ve yaşayan 4 vatandaş tarafından açılan davada 1/5000’lik Nazım Plan ve 1/1000’lik Uygulama İmar Planının yürütmesinin durdurulmasına karar vermiştir. Ayrıca kararda; Çarşamba Beledisi tarafından santral için usulsüz olarak verilen ruhsatın da hukuk dışı olduğuna hükmedilmiştir” dedi.

İNŞAATI MÜHÜRLEYİN
Milletvekili Neslihan Hancıoğlu şöyle devam etti; “Hayattaki en değerli varlığımızın sağlık olduğunu daha güçlü bir şekilde kavradığımız şu zor günlerde, idare mahkemesinin vermiş olduğu bu karar; halkımızın sağlığını, toprağımızı, suyumuzu ve havamızı koruma adına için çok değerli ve umut verici bir gelişmedir. Samsunlular aylardır, hukuk içinde ve meşru zeminde kalarak Çarşamba Ovamıza kurulmak istenen zehir santraline karşı büyük bir mücadele yürütüyor. Türk yargısı aldığı bu kararla bir anlamda, bu santral için hazırlanan nazım ve uygulama planları ile yapı ruhsatının hukuksuzluğunu tescillemiştir. Şimdi derhal bu kararın gereği yerine getirilmeli, gece-gündüz devam eden inşaat mühürlenmelidir. Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir’i, Türk yargısının verdiği kararı derhal uygulamaya, santral inşaatını durdurmaya çağırıyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz